Jak wylicza się zachowek.
Pytanie z dnia 28 stycznia 2020
Witam,
Proszę o pomoc przy wyliczeniu własciwej wielkości zachowka w formie % od wartości mieszkania. Sytuacja jest następująca:
Mój dziadek i babcia mieli dwójkę dorosłych dzieci (mój tata i ciocia) a ich majątek to głównie równy udział w mieszkaniu. Dziadek zmarł pierwszy bez testamentu. Babcia w testamencie zapisała wszystko jednemu z dwójki dzieci.
Jaki udział w wartości mieszkania jest właściwy do zapłacenia dziecku, któremu nie zostało nic zapisane przez Babcie? Jaki udział w mieszkaniu mają poszczególne dzieci (czyli Tata i Ciocia)?
Będę serdecznie wdzięczny za pomoc w powyższej spornej sprawie
Pozdrawiam
Artur
Piotr Stosio Radca prawny (Od 2018)
Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Stosio
Aleja Prymasa Tysiąclecia 145/149 lok. 95, 01-424 Warszawa
Dzień dobry. Chętnie pomogę, proszę o kontakt pod nr 604183261, bądź mailowo: biuro@warszawskakancelaria.com, pozdrawiam, Piotr Stosio.
Podziękowałeś prawnikowi
Dzień dobry z przedstawionych informacji wynika, że po śmierci Dziadka, babcia (jego żona) oraz dzieci odziedziczyły przypadający mu udział w mieszkaniu (o ile istniała wspólność majątkowa małżeńska). Babcia w testamencie mogła zapisać tylko to co do niej należało, czyli 1/2 wartości mieszkania oraz odziedziczoną 1/4 udziału po mężu. Dzieci łącznie odziedziczyły 1/4 udziału. Od wartości tego udziału wyliczony zostaje zachowek, czyli co do zasady 1/2 z ego co otrzymałby w ramach dziedziczenie ustawowego. Powyższe informacje przedstawiono w oparciu o przedstawione informacje, sprawa wysokości zachowku wymaga jednak dodatkowych informacji i analizy dokumentacji. Z poważaniem r.pr. A.Pietrzykowska
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.