Jak wypowiedzieć umowę najmu pokoju.

Pytanie z dnia 02 grudnia 2022

Dzień dobry,
chciałabym zrezygnować z najmu pokoju, jednak umowa mówi, że istnieje taka możliwość tylko wtedy, gdy zapłacę czterokrotność czynszu lub znajdę osobę, która zajęłaby moje miejsce. Czy taki zapis w umowie jest w ogóle zgodny z prawem? Czy istnieje jakakolwiek możliwość, aby uniknąć zapłaty 4-krotności czynszu? Nie znam nikogo komu mogłabym odstąpić pokoju.
Pozdrawiam

Dzień dobry. Na jaki okres zawarto umowę? W tym wypadku obowiązują przepisy Kodeksu cywilnego: Art. 673. [Terminy wypowiedzenia najmu] § 1.  Jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych. § 2.  Ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są następujące: gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny miesięcznie - na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu - na trzy dni naprzód; gdy najem jest dzienny - na jeden dzień naprzód. § 3.  Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie. Art. 688. [Wypowiedzenie najmu lokalu zawartego na czas nieoznaczony] Jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego. Cytowane przepisy dotyczą wypowiedzenia najmu lokalu mieszkalnego przez lokatora. Jeśli umowa była zawarta na czas oznaczony, to właściciel ma prawo oczekiwać, że będzie Pani opłacać czynsz do końca okresu. Pytanie więc drugie: jeśli umowę zawarto na czas oznaczony, to kiedy upływa termin?

Odpowiedź nr 1 z dnia 4 grudnia 2022 23:23 Zmodyfikowano dnia: 4 grudnia 2022 23:23 Obejrzało: 156 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony (np. 1 rok), zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie. Wskazany zapis wskazany w umowie jest co do zasady ważny. Niemniej jednak aby w pełni móc dokonać oceny wymagana jest analiza całej umowy najmu. Są też szczególne przypadki wypowiedzenia umowy najmu przez najemcę. Jeżeli wady najętego lokalu są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników albo osób u niego zatrudnionych, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach. Najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia również: – jeżeli w chwili wydania najemcy rzecz (lokal, mieszkanie) miała wady, które uniemożliwiają przewidziane w umowie używanie rzeczy, albo – jeżeli wady takie powstały później, a wynajmujący mimo otrzymanego zawiadomienia nie usunął ich w czasie odpowiednim (najemca powinien zawiadomić wynajmującego o powstałych wadach oraz wyznaczyć mu “odpowiedni” termin na jej usunięcie. Dopiero po bezskutecznym upływie terminu może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym), albo – jeżeli wady usunąć się nie dadzą (gdy lokal ma wadę nieusuwalną, najemca ma prawo wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym bez potrzeby uprzedniego zawiadamiania wynajmującego. Nie ma też obowiązku uiszczania czynszu za okres występowania tej wady).

Odpowiedź nr 2 z dnia 5 grudnia 2022 10:09 Zmodyfikowano dnia: 5 grudnia 2022 10:09 Obejrzało: 153 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.