Pytanie z dnia 12 listopada 2018
Jaka kwota zachowku w takim przypadku.
W 2005 roku umarł dziadek ktoremy e testsmencie przepisal dziadek na rzecz swojej żony (mojej babci). Jedyne ich dziecko to moja mama. Rozprawa sądowa została przeprowadzona w 2010 roku w obecności mamy i babci. Babcia przejęła cały spadek. Czyli mieszkanie własnościowe. Jest też testsment babci która daje mi swój majątek. Jestem jedyną powołaną do spadku po śmierci dziadka pod tak zwane podstawirnie (gdyby nie chciał lub gdyby nie mógł).
Jestem z babcią dzien w dzien opiekuję się zabieram na wakacje w sytuacji gdy mams nawet nie jest skłonna odwiedzać jej w szpitalu. Ostatnio wspomina o zachowku od wartości tego mieszkania. Jest to dla mnie oczywiste natomiast nie wiem ile mam szykować na to środkow wiedząc że nie wystąpiła (na szczęście!!!) o zachowek do babci po śmierci dziadka jej ojca.mama jest emerytką. Wiec kwestia zdolności do pracy chyba nie jest decydująca. Zakladając że obecnie mieszkanie babci jest warte 300 tys mams hest ich jedynym dzieckiem to zachowek bedzie liczony 1/2 od 300 tys. czy 1/2 od 150 tys.
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, 1/2 od całości spadku po babci, przy uwzględnieniu aktywów i ewentualnych pasywów. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewic kancelariaulewicz.pl
Podziękowałeś prawnikowi
Zachowek jest liczony od całego majątku który Pana Matka odziedziczyłaby po Babci. Skoro Matka jest jedyną zstępną Babci to całe mieszkanie wedle ustawy przypadłoby jej. Zachowek będzie więc liczony od wartości 300 tyś.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.