Pytanie z dnia 07 października 2015
Jakie rodzaje zatrudnienia i na jaka kwotę dają szansę ze komornik nie zajmie wypłaty lub zajmie tylko w małej części. Na umowę zlecenie zabrał całe 100 % mam rentę juz zajęta chorobowa musze pracować żeby żyć
Mam takie możliwości
1..umowa o współpracy
2..umowa pośrednictwo świadczenia usług ( zwana kontraktem )
Proszę o radę
Pozdrawiam Włodzimierz z Gdańska
Tomasz Rudowski Radca prawny (Od 2017)
Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Rudowski
Kopernika 28/1, 10-513 Olsztyn Olsztyn
W przypadku, gdy postanowienie o zajęciu komorniczym dotyczy osoby, która jednorazowo podpisała umowę zlecenia wynagrodzenie z umowy zlecenia nie podlega ochronie, zatem komornik może zająć je w całości. Podkreślenia wymaga, że przepis ten znajduje zastosowanie do umowy zlecenia podpisanej jednorazowo. Natomiast w sytuacji, gdy wypłata wynagrodzenia z umowy zlecenia charakteryzuje się powtarzalnością, zatem zleceniobiorca, co miesiąc uzyskuje z tego tytułu pieniądze i stanowi to źródło jego utrzymania, to wówczas zleceniodawca nie może przekazać całego wynagrodzenia komornikowi. W takim przypadku ma zastosowanie zasada dotycząca potrąceń komorniczych z wynagrodzenia otrzymywanego ze stosunku pracy (art. 87 kodeksu pracy i nastepne). Reasumując wynagrodzenie z umowy musi charakteryzować się powtarzalnością, aby można je było uznać za źródło utrzymania (niezależnie od nazwy umowy) i znalazł zastosowanie art. 87 kodeksu pracy tj. zakaz zajęcia minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nazwa umowy nie ma znaczenia liczy się jej treść.
Podziękowałeś prawnikowi
Łukasz Budnik Adwokat (Od 2013)
Kancelaria Adwokacka Łukasz Budnik
Tatrzańska 23/1, 81-328 Gdynia
Dzień dobry. Gdyby umowa cywilnoprawna stanowiła Pańskie jedyne źródło dochodu to wtedy do zajęcia wynagrodzenia należnego na tej podstawie stosowałoby się te same reguły jak do zajęcia wynagrodzenia przy umowie o pracę (a więc byłaby kwota wolna od potrąceń - obecnie 1750 zł brutto). Dotyczy to wszystkich umów cywilnoprawnych niezależnie od tego jak je Pan nazwie. Jeśli jednak umowa ta jest zawarta na dłuższy czas a wynagrodzenie z tej umowy wypłacane jest w stałych okresach (np. co miesiąc) i stanowi główne źródło dochodu i utrzymania Pana i Pana rodziny (będzie tak w przypadku gdy renta jest niska i tak naprawdę stanowi "dodatek" do wynagrodzenia z umowy zlecenia z którego Pan de facto żyje) to należy o tych okolicznościach poinformować komornika. Jeśli jednak komornik wyda postanowienie o zajęciu 100% wynagrodzenia to należy złożyć do właściwego sądu skargę na czynność komornika.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.