Jakie są prawa i obowiązki wspólników w spółce z o.o. ?
Pytanie z dnia 26 maja 2021
Jakie są prawa i obowiązki wspólników w spółce z o.o. ?Jak to wygląda w przypadku podziału na dwie osoby(jeden wspólnik 95%,drugi 5 %)?
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. 1. Do najważniejszych praw wspólników w spółce z o.o. należą m.in.: prawo udziału w Zgromadzeniu Wspólników, prawo głosu na Zgromadzeniu Wspólników, prawo indywidualnej kontroli spółki przez wspólnika, prawo żądania wyłączenia innych wspólników ze spółki bądź rozwiązania spółki przez sąd, prawo zaskarżania uchwał zgromadzeń wspólników oraz prawo przeglądania księgi udziałów i protokołów, prawo do dywidendy. 2. Do najważniejszych obowiązków wspólników w spółce z o.o. należą m.in.: obowiązek wniesienia wkładu, obowiązek wyrównania brakującej wartości aportu, obowiązek dokonywania dopłat, obowiązek dostarczania spółce powtarzających się świadczeń niepieniężnych. 3. Niektóre prawa i obowiązki mogą podlegać modyfikacji w umowie spółki. Umowa spółki może zawierać także uregulowania dotyczące innych praw i obowiązków niż wyżej wymienione. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996
Podziękowałeś prawnikowi
Maciej Podgórski Radca prawny
Kancelaria Radcy Prawnego Maciej Podgórski
Królewska 2/318, Kraków
Dzień dobry, Z punktu widzenia wspólnika mniejszościowego sp. z o.o. warto wspomnieć o ustawowym prawie do kontroli spółki na które składają się trzy uprawnienia: 1) prawo przeglądania ksiąg i dokumentów spółki, 2) sporządzenie bilansu dla swego użytku, 3) żądanie wyjaśnień od zarządu, ponadto - oczywiście - prawo do wzięcia udziału w zgromadzeniach wspólników i do głosowania nad uchwałami, a także prawo do zysku wynikającego ze sprawozdania finansowego. Wspólnicy są właścicielami spółki i zasadniczo nie ponoszą z tego tytułu odpowiedzialności, która w spółce z o.o. koncentruje się na członkach Zarządu, ewentualnie w drugiej kolejności na organach kontroli jak komisja rewizyjna czy rada nadzorcza które jednak nie są obowiązkowe. Precyzyjnej odpowiedzi na postawione tu pytanie można udzielić po lekturze umowy spółki - bowiem to umowa spółki/akt założycielski kształtuje realny zakres praw i obowiązków w spółce. Pozdrawiam.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.