Pytanie z dnia 01 września 2016
Jest dwóch spadkobierców, jeżeli jeden z nich zrezygnuje ze spadku, czy jakaś wzmianka na ten temat powinna znajdować się w postanowieniu. Na przykład, że postanowienie wydano przy współudziale czy, że zrzekł się spadku na korzyść tego drugiego spadkobiercy.
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, proszę sprecyzować czy chodzi o sytuację gdy spadkobierca odrzucił spadek w terminie 6 miesięcy czy darował swój udział innemu spadkobiercy? Czy postępowanie spadkowe się odbyło czy też jeszcze nie? Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz
Podziękowałeś prawnikowi
Nie można zrezygnować ze spadku. Można spadek odrzucić składając stosowne oświadczenie w terminie 6 miesięcy od dowiedzenia się o powołaniu do spadku. Ale wówczas taką osobę traktuje się jakby nie dożyła spadku i dlatego w grę wchodzą osoby brane pod uwagę jako spadkobiercy w dalszej kolejności np. dzieci tego co odrzucił spadek. Często zrzeczeniem się spadku lub rezygnacją ze spadku nazywana jest sytuacja, w której jest dokonywany dział spadku w wyniku którego jeden ze spadkobierców nabywa cały spadek bez spłaty na rzecz drugiego.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.