Pytanie z dnia 13 września 2016
Jestem 70 letnia emerytka.Miesiąc temu zadzwoniła do mnie pani z Orange z informacja ze kończy mi się umowa na usługę telefoniczna i czy chce ja przedłużyć.Z uwagi na to lecze się onkologicznej i muszę mieć kontakt z lekarzami zgodzilam się na przedłużenie umowy.Problem w tym ze przez swoja nieuwagę wyrazilam zgodę na otrzymanie karty SIM do internetu mobilnego.Mieszkam w rejonie gdzie Orange ma słaby sygnał internetowy,ja osobiście nie znam się na internecie i probowalam to anulować.Podobno w umowie jest 14 dni na odstąpienie umowy ale ja żadnej umowy nie dostalamani nie podpisywalam.DSLAM się zmatolic i czuje się oszukana przez firmę Orange.Co mogę zrobić w tej sprawie?
Kamil Wasilewski Adwokat (Od 2014)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Kamil Wasilewski
Grunwaldzka 517 C/29, 62-064 Poznań
W chwili obecnej nie można zawrzeć z konsumentem umowy przez telefon. Wszystko musi być potwierdzone pisemną umową którą operator powinien Pani przesłać. W mojej ocenie do zawarcia umowy nie doszło. Sugeruję napisać pismo do operatora z wyjaśnieniem całej sytuacji oraz odesłać proszę również otrzymaną od nie go kartę SIM. Jeżeli sprawa nie zostanie rozwiązania może Pani skorzystać z darmowej pomocy rzecznika konsumentów który działa w najbliższym dla Pani miejsca zamieszkania mieście powiatowym.
Podziękowałeś prawnikowi
Hoa Dessoulavy-Śliwińska Adwokat (Od 2012)
THE N.E.W.S. Law Center Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa
Szanowna Pani, w odpowiedzi na Pani pytanie wskazuję, iż umowa może zostać negocjowana na odległość (tj. za pomocą rozmowy telefonicznej), jednakże konsekwencją ustaleń powziętych przez telefon będzie wizyta kuriera lub listonosza, który da Pani do podpisania projekt umowy zawierający postanowienia, które zostały uzgodnione z konsultantem przez telefon. W przypadku zmian w umowie o świadczenie usług telekomunikacyjnych również powinna Pani otrzymać do podpisu stosowny aneks do umowy (za pośrednictwem kuriera lub listonosza). Wyjątkiem jest jednak sytuacja, w której warunki nowej umowy zostały Pani telefonicznie przedstawione, a Pani wyraziła zgodę poprzez stosowne oświadczenie na zaproponowane przez konsultanta warunki podczas rozmowy telefonicznej – w takiej sytuacji przedsiębiorca telekomunikacyjny jest zobligowany do utrwalenia złożonego przez Panią oświadczenia i przechowywania go do końca obowiązywania umowy oraz do potwierdzenia na piśmie samego faktu złożenia oświadczenia o wyrażeniu zgody na zmianę warunków umowy na piśmie. W przypadku zmian warunków umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych dokonywanych przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, przysługuje Pani prawo odstąpienia od dokonanej zmiany warunkówumowybezpodawaniaprzyczyn,poprzezzłożeniestosownego oświadczenia w terminie 14 dni od daty dokonania zmiany. Do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie stosownego oświadczenia o odstąpieniu od umowy przed terminem 14 dni. Forma oświadczenia może być dowolna, ale na wszelki wypadek najlepiej, aby uczyniła to Pani na piśmie. W przypadku umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych termin 14 dni liczy się od następnego dnia po tym, w którym zawarta została umowa. Jednakże termin nie rozpocznie swojego biegu, jeżeli przed zawarciem umowy przedsiębiorca nie poinformuje Pani o terminie przewidzianym na złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Jeśli informacja ta nie została Pani wcześnie udzielona, wówczas ma Pani 14 dni od chwili dowiedzenia się o uprawnieniu do odstąpienia od umowy na jego wykonanie. W opisanym przez Panią przypadku powinna Pani otrzymać aneks do umowy do podpisania (dostarczony przez kuriera lub listonosza) – w takiej sytuacji, jeśli jednak nie chce Pani zawierać tychże zmian to nie musi go Pani podpisywać i wówczas umowa będzie uważana za niezawartą. Jeśli jednak zostały przedstawione Pani telefoniczne warunki umowy, a Pani kolejno składała oświadczenie o akceptacji tych zmian to wówczas powinna Pani dla bezpieczeństwa wysłać oświadczenie o odstąpieniu od umowy do Orange. W razie odstąpienia od umowy sama umowa uważana jest za niezawartą.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.