Pytanie z dnia 06 września 2017

Jestem niepełnosprawna stopnia znacznego. Mam dwoch synów jeden otrzymal dom drugi mieszkanie.Terz żaden z nich nie chce mi pomoc teraz jestem przed nastepna operacją a zaden z nich nie poczuwa sie do pomocy.nie wiem co mam zrobic sama nie daje rady w pracach domowych a syn mieszkajacy pietro wyzej wziol dom ,odcial mnie od centralnego ogrzewania chociaż przez cały czas płaciłam za wegiel a traz idzie zima i przyjdzie mi zamarznac w mieszkaniu,. nie stac mnie na inne ogrzewanie.bardzo prosze o dorade i z góry dziekuje.

Czy mieszkanie i dom synowie otrzymali w darowiźnie?

Odpowiedź nr 1 z dnia 6 września 2017 23:22 Zmodyfikowano dnia: 6 września 2017 23:22 Obejrzało: 302 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowna Pani, jeżeli synowie otrzymali dom i mieszkanie w darowiźnie to opisane przez Panią okoliczności są podstawą do odwołania im darowizny z powodu ich rażącej niewdzięczności wobec Pani. Czy w umowach darowizny było zastrzeżone dla Pani dożywocie? Pozdrawiam, Izabela Jaworska-Turla radca prawny

Odpowiedź nr 2 z dnia 8 września 2017 23:02 Zmodyfikowano dnia: 8 września 2017 23:02 Obejrzało: 296 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

darowiznę można odwołać. Proszę jednak pamiętać o terminie na odwołanie darowizny. Zgodnie z kodeksem cywilnym, darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego. Odwołanie darowizny następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu na piśmie. Trzeba też wezwać synów do dobrowolnego stawiennictwa u notariusza celem powrotnego przeniesienia prawa własności nieruchomości. Jeśli synowie nie zwrócą dobrowolnie własności na Pani rzecz, pozostaje droga sądowa. Z uwagi na fakt, iż zamieszkuje Napisała Pani też coś o "odcięciu od centralnego ogrzewania". Nie znam dokładnie stanu faktycznego, ale można zastanawiać się także nad zastosowaniem prawa karnego. Zgodnie bowiem z art. 191 kodeksu karnego, przestępstwem jest stosowanie przemocy uporczywie lub w sposób istotny utrudniającej innej osobie korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego. Przepis ten służy ochronie lokatorów przed takimi zachowaniami właścicieli mieszkań jak wyłączenia prądu, ogrzewania lub wody.

Odpowiedź nr 3 z dnia 11 września 2017 18:51 Zmodyfikowano dnia: 11 września 2017 18:51 Obejrzało: 293 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.