Pytanie z dnia 21 sierpnia 2017

Jestem osobą prywatną i zaproponowano mi opiekę nad osobą starszą w zamian za mieszkanie, które będzie przepisane na mnie poprzez akt notarialny - opieka za mieszkanie. Ale pan ma 3 córki. Czy mogą dochodzić po jego śmierci zachowku? A jeśli tak, to czy jest jakaś możliwość, by spisać inaczej coś w akcie lub jakąś umowę, bym nie musiała płacić? Ewentualnie ile musiałabym zapłacić takiego zachowku?

Dzień dobry, koniecznym będzie podpisanie umowy dożywocia, w której zapisane zostaną warunki, na których oprze się przeniesienie prawa własności nieruchomości od czynności do których Pani się zobowiąże, m. in. do dostarczania zbywcy wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła, opału, zapewniania mu odpowiedniej pomocy i pielęgnowania w czasie choroby oraz sprawieniu mu własnym kosztem pogrzebu odpowiadającego zwyczajom miejscowym itp. Z przepisów kodeksu cywilnego wynika, że strony umowy dożywocia mogą swobodnie kształtować zakres obowiązków nabywcy nieruchomości. W związku z powyższym, jasnym jest że umowa dożywocia nie jest bezpłatnym przysporzeniem, tj. darowizną, do której zstępni spadkodawcy mogliby rościć sobie prawo do zachowku. Dożywocie jest umową wzajemną i odpłatną, stąd nie zalicza się jego przedmiotu (nieruchomości) do substratu zachowku. Niemniej jednak, ustawa wprowadza zastrzeżenie, iż w przypadku gdy na zbywcy (dożywotniku) ciąży ustawowy obowiązek alimentacyjny, osoba na rzecz której ma świadczyć alimenty może żądać uznania umowy o dożywocie za bezskuteczną w stosunku do niej, jeżeli wskutek tej umowy zbywca (dożywotnik) stał się niewypłacalny. Nie można jednak żądać uznania umowy o dożywocie za bezskuteczną po upływie 5 lat od jej zawarcia. W razie dalszy pytań proszę o kontakt. Pozdrawiam Krzysztof Lange

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 sierpnia 2017 13:40 Zmodyfikowano dnia: 22 sierpnia 2017 13:40 Obejrzało: 389 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, w sytuacji o której Pani pisze, córki - o ile nie zostaną wydziedziczone w testamencie - będą uprawnione do domagania się zachowku, który wynosi połowę z tego, co faktycznie by im przypadało, czyli każda będzie mogła się domagać połowę z 1/3 spadku.

Odpowiedź nr 2 z dnia 25 sierpnia 2017 15:57 Zmodyfikowano dnia: 25 sierpnia 2017 15:57 Obejrzało: 374 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.