Pytanie z dnia 07 lutego 2018

Jestem osobą wydziedziczoną ze spadku po babci. W spadku uczestniczą 2 siostry zmarłego mojego ojca. Uzasadnienie jest żywcem spisane z uzasadnień przewidzianych przez prawo , a nie miało pokrycia w rzeczywistości. Testament spisany notarialnie. Co mam z tym zrobić?

Dzień dobry, w takiej sytuacji trzeba albo spróbować podważyć cały testament w toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, albo w toku postępowania o zachowek wykazywać, że nie było podstaw do wydziedziczenia. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 7 lutego 2018 12:32 Zmodyfikowano dnia: 7 lutego 2018 12:32 Obejrzało: 494 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Można wystąpić do sądu: 1. z pozwem o ustalenie bezskuteczności wydziedziczenia 2. z pozwem o zachowek (w toku postępowania sąd ustali czy wydziedziczenie było skuteczne) W sprawie należy pamiętać, że żeby wydziedziczenie było skuteczne to po pierwsze musi wynikać z testamentu (należy wskazać dlaczego się wydziedzicza osobę) a ponadto te przyczyny muszą istnieć w rzeczywistości. Jeżeli wydziedziczając testator przywołał tylko przepisy kc dot. przyczyn wydziedziczenia a nie wskazał nic więcej to szanse na ustalenie, że wydziedziczenie jest nieskuteczne zwiększają się. Orzecznictwo sądowe wskazuje, że samo posłużenie się przez spadkodawcę sformułowaniem, że spadkobierca uporczywie nie dopełniał obowiązków rodzinnych bez wskazania rodzaju obowiązków, nie jest wystarczające.

Odpowiedź nr 2 z dnia 7 lutego 2018 12:40 Zmodyfikowano dnia: 7 lutego 2018 12:40 Obejrzało: 494 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.