Pytanie z dnia 29 września 2017

Jestem po rozwodzie, mam dwójkę małoletnich dzieci. mam ustalone widzenia sadownie, zawsze się z nich wywiązuje. sam również wnosilem o ustalenie tych widzen. Problem polega na tym, że była żona nie zawsze daje mi dzieci tłumacząc, że nie chcą jechać.jak juz się uda, że przyjadą do mnie to pytają czy mogą u mnie zostać dłużej.
nie wiem co robić dalej, proszę o pomoc

Dzień dobry, Jeśli żona nie wydaje dzieci, utrudnia kontakty w inny sposób proszę zebrać na tę okoliczność dowody (oświadczenia świadków, nagrania z dyktafonu, maile, smsy itp.) i na ich podstawie złożyć do Sądu Rejonowego miejsca zamieszkania dzieci wniosek o egzekucję kontaktów z żądaniem zagrożenia exżonie nałożenia grzywny za każde naruszenie przy wykonywaniu obowiązków dotyczących kontaktów oraz żądanie nałożenia tej grzywny na exżonę płatną na Pana rzecz w kwocie adekwatnej do jej stanu majątkowego oraz stopnia naruszeń (musi Pan pomyśleć jaka kwota będzie adekwatna). Nadto proszę rozważyć pomoc adwokata, przynajmniej w poprawnym napisaniu wniosku. Wyjaśniam przy tym, iż to nie jest droga pomoc prawna. Pozdrawiam adw. Stanisław Filipowicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 2 października 2017 11:04 Zmodyfikowano dnia: 2 października 2017 11:04 Obejrzało: 251 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Kodeks postępowania cywilnego przewiduje postępowanie dot. wykonywania kontaktów z dzieckiem. Jego celem jest przymuszenie rodziców do realizacji postanowień w zakresie kontaktów rodziców z dzieckiem wynikających z orzeczenia sądowego bądź zawartej ugody. I tak w pierwszej kolejności zgodnie z art. 598(15) § 1 k.p.c. jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje (w Pana przypadku matka dzieci), nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy może uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozić jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku. W kolejnym etapie Jeżeli osoba, której sąd opiekuńczy zagroził nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej, nie wypełnia nadal swego obowiązku, sąd opiekuńczy nakazuje jej zapłatę należnej sumy pieniężnej, ustalając jej wysokość stosownie do liczby naruszeń.

Odpowiedź nr 2 z dnia 3 października 2017 10:29 Zmodyfikowano dnia: 3 października 2017 10:29 Obejrzało: 251 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.