Pytanie z dnia 17 września 2018

Jezeli lekarz uszkodził ciało wynikiem popisywania sie wskutek postronnej osoby co doprowadziło do długotrwałej choroby trwałego uszczerbku na zdrowiu i majac swiadomosc czynu nie udzielił pomocy (w żadnym wypadku nie był to bład lekarski)
To był zabieg szpitalny
Zespöł lekarski zdiagnozował problem nic nie zrobili . Chciałbym sie dowiedziec ile mam lat na zgloszenie do sądu z góry dziękuję i pozdrawiam

Dzień dobry, chce Pani zgłosić możliwość popełnienia przestępstwa, czy dochodzić odszkodowania?

Odpowiedź nr 1 z dnia 18 września 2018 10:46 Zmodyfikowano dnia: 18 września 2018 10:46 Obejrzało: 435 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, roszczenia o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym przedawniają się z upływem lat 3 od dnia dowiedzenia się o szkodzie i osobie zobowiązanej do naprawienia. jeżeli szkoda jest wynikiem zbrodni lub występku, przedawnienie wynosi lat 20 od dnia popełniania. /art. 442 indeks 1 k.c./. Pozdrawiam.

Odpowiedź nr 2 z dnia 18 września 2018 12:05 Zmodyfikowano dnia: 18 września 2018 12:05 Obejrzało: 434 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, w przypadku ścieżki cywilnej (zadośćuczynienie, odszkodowanie) - termin przedawnienia to 3 lata. W przypadku chęci założenia sprawy karnej - w zależności od typu popełnionego przestępstwa, co najmniej 5 lat (chyba, że sprawa miałaby charakter prywatnoskargowy - przestępstwa "najmniejszego kalibru") - wtedy max 1 rok. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 3 z dnia 18 września 2018 12:08 Zmodyfikowano dnia: 18 września 2018 12:08 Obejrzało: 434 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Jeśli chodzi o drogę cywilnoprawną, to art. 442(1): § 1. Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę. § 2. Jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. § 3. W razie wyrządzenia szkody na osobie, przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. § 4. Przedawnienie roszczeń osoby małoletniej o naprawienie szkody na osobie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat dwóch od uzyskania przez nią pełnoletności. W przypadku drogi karnoprawnej - zależy jaki typ przestępstwa.

Odpowiedź nr 4 z dnia 18 września 2018 18:44 Zmodyfikowano dnia: 18 września 2018 18:44 Obejrzało: 432 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.