Pytanie z dnia 02 marca 2021
Kilka lat temu prowadziłem firmę (spółka z o.o.). Spółka wzięła kredyt, który został poręczony przeze mnie i wspólnika oraz nasze żony. Po czasie kredyt poręczył też fundusz poręczeń kredytowych (na zabezpieczenie podpisany został przez spółkę weksel in blanco, a my go poręczyliśmy). Kredyt był spłacany ale spółka popadła w problemy finansowe (obecnie sąd nie zgodził się na upadłość bo nie ma środków). Założyliśmy drugą spółkę która przystąpiła do długu i spłacała kredyt za pierwszą spółkę. Kredyt był kilkakrotnie aneksowany (przedłużenie terminu). W zeszłym roku poręczyciel - fundusz nie zgodził się na aneks i bank wypowiedział umowę. Fundusz zapłacił bankowi i zażądał zwrotu pieniędzy. Wszyscy jesteśmy poręczycielami, więc nie rozumiem dlaczego fundusz żąda całości kwoty od każdego, a nie tylko odpowiedniej części. Obecnie prywatnie mamy sprawę z funduszem weksla który poręczyliśmy (był nakaz ale się odwołaliśmy) gdzie też żąda całej kwoty. Czy fundusz może żądać całej kwoty mimo że też był poręczycielem? Co jeżeli drugi dłużnik (druga spółka) spłaci fundusz (w całości albo w części) w trakcie sprawy w sądzie? Czy wtedy też należą im się od nas pieniądze z weksla? W umowie którą podpisaliśmy z funduszem było napisane, że fundusz poręcza za zobowiązania "do dnia", a poręczenie wypłacił po tym dniu (tak samo bank do wezwał później), czy mogli wypłacić te pieniądze i teraz żądać zwrotu?
Dochodzenie całości należności od współdłużników wynika z tzw, odpowiedzialności solidarnej występującej przy zobowiązaniach wekslowych uregulowanej w art 366 i nast. k.c., gdzie wierzycielowi przysługuje prawo wyboru czy dochodzić należności od każdego z dłuzników, czy tylko od niektórych, wierzyciel może dochodzić też całości od jednego, spłata zwalnia pozostałych, do których ten z dłużników, który dokonał spłaty ma tzw. roszczenie regresowe o pokrycie przypadającej na nich części długu. spłata w trakcie sprawy sądowej w całości bądź w części powoduje że powód powinien w takim zakresie cofnąć pozew, przy czym może domagać się zwrotu kosztów procesu od pozwanych, skoro wg treści poręczenia fundusz poręczył za zobowiązania powstałe do określonego dnia, to w takim zakresie był zobowiązany i w razie pokrycia długu może tego długu dochodzić, przy czym nie stoi temu na przeszkodzie fakt, że spełnienie świadczenia nastąpiło po terminie, liczy się czy poprawnie wyliczono zobowiązania na określoną datę, a nie w jakiej dacie zapłacono zobowiązanie. W celu szczegółowej analizy sprawy i ewentualnej pomocy w sprawie sądowej zapraszam do kontaktu z Kancelarią
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz Zabiełło Radca prawny
Tomasz Zabiełlo Kancelaria Radcowska Sp.k.
Al.Niepodległości 235/237/71, 02-009 Warszawa
Skoro każdy z poręczycieli poręczał całość kredytu, to ich odpowiedzialność jest solidarna, co oznacza, że od każdego można dochodzić całości zobowiązania a jeśli jedna osoba zapłaci całość, to może się domagać od pozostałych poręczycieli zwrotu części proporcjonalnej do udziału. Stąd w wezwaniach do zapłaty wierzyciel żąda od każdego całej kwoty, ale to nie oznacza, że oczekuje zapłaty pełnej kwoty od każdego z osobna. Co do dalszych szczegółów trudno się wypowiadać nie znając treści poszczególnych umów.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.