Kolizja drogowa.
Pytanie z dnia 28 listopada 2021
Dnia 25.11.2021 byłam uczestnikiem kolizji drogowej. Był mglisty dzień,godzina 8 rano. Wjechalam na drogę z pierszenstwem nie zatrzymując się na stopie. Nie było ruchu, jezdnia wolna. Jednak uderzyła we mnie kobieta kierująca autem marki Renault. W wyniku czego doszło do zderzenia pojazdów. Moja prędkość wynosiła 20km/h. Siła uderzenia była duza, moje auto zostało skasowane :drzwi od pasażera,błotnik i pękła lewa Piasta w kole tylnim-koło złożyło się. Zostały powiadomione służby , przyjechała karetka, ja nie mam żadnych obrażeń -kilka siniaków .Kierująca pojazdem Renault została zbadana przez ratowników i zabrana na obserwacje do szpitala ,po 12 h wyszła do domu i dostała 14 dni zwolnienia lekarskiego. Moje pytanie brzmi : Jsk będzie zakwalifikowana ta kolizja ? Czy zakończy się mandatem czy sprawą w sądzie ?
Daniel Gola Radca prawny
Kancelaria Radcy Prawnego Daniel Gola
Partyzantów 17B, 32-700 Bochnia
Dzień dobry, to zależy od tego jakie były obrażenia i jak zakwalifikuje je biegły. Natomiast ilość dni zwolnienia nie jest równa liczbie dni, od których zależy cięższa kwalifikacja prawna, równoznaczna z postępowaniem sądowym.
Podziękowałeś prawnikowi
Bartosz Krycki Adwokat (Od 2019)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Bartosz Krycki
Legnicka 52, lok 503, 54-204 Wrocław
O przestępstwie wypadku drogowego można mówić, tylko gdy nastąpi skutek w postaci uszczerbku na zdrowiu innej osoby (innej niż sprawca ). Chodzi o tzw. średni uszczerbek na zdrowiu. Polega on na naruszeniu czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia trwające dłużej niż 7 dni. Sam fakt zwolnienia L4 nie powoduje, że mamy do czynienia z przestępstwem. Decyduje o tym biegły. W przypadku kolizji drogowej, w której uczestnicy odnieśli jedynie powierzchowne, drobne urazy nie powodujące rozstroju zdrowia powyżej 7 dni, sprawca nie odpowie za przestępstwo. Wówczas poniesie on odpowiedzialność jedynie za wykroczenie. Art. 86. [Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym] § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.