komu i kiedy przysługuje prawo do zachowku

Pytanie z dnia 09 maja 2019

Witam, pisze w sprawię sprawy o zachowek. Mój tata 40 lat temu otrzymał od swojego ojca gospodarstwo rolne (jest sporządzony akt notarialny u notariusza oraz wpis do księgi wieczystej). 7 lat temu dziadek dodał wpis do aktu notarialnego w którym zwalnia mojego tatę ze spłaty jakichkolwiek świadczeń pieniężnych. (Dodam ze tata ma 3 siostry). W grudniu dziadek zmarł a 2 siostry mojego taty domagają się zachowku. Czy maja prawo do domagania się tego? (Dodam ze domagają się zachowku w kwocie po 45 tyś). Obie te siostry przez cały czas otrzymywały od mojego taty pomoce w przypadku drewna na opał, bądź do budowy domu, jak też inne rzeczy np. ziemniaki. Same nic nie dały oraz nigdy za nic nie płaciły mojemu tacie za pomoc. w ostatnim czasie nie utrzymywały kontaktów ze swoim ojcem, nie interesowały się jego losem ani stanem zdrowia. Całkowitą opiekę nad swoim ojcem przejął mój tata wraz z mamą. Opłacali lekarstwa, rachunki, specjalna diete jak również w ostatnich dniach życia dziadka spadł na nich obowiązek opieki na dziadkiem, który można rzec był tzw. roślinką. czy jeśli maja prawo do zachowku jest mozliwośc zmieniejszenia żądanej kwoty przez to ze mój tata opiekował się ojcem jak również to ze one nie utrzymywały z nim kontaktu?

Dzień dobry, aby można było ocenić sytuację taty, trzeba się zapoznać z umową, jaką dziadek zawarł z tatą. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 9 maja 2019 11:52 Zmodyfikowano dnia: 9 maja 2019 11:52 Obejrzało: 224 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry A jak jakiej konkretnie treści jest ten wpis do aktu notarialnego i w jakiej formie oraz czy przekazanie gospodarstwa było dokonane w trybie ustawy o ubezpieczeniu rolników?

Odpowiedź nr 2 z dnia 9 maja 2019 11:57 Zmodyfikowano dnia: 9 maja 2019 11:57 Obejrzało: 223 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.