Konflikt sąsiedzki.

Pytanie z dnia 08 listopada 2021

Mieszkam w bliźniaku 4 lokalowym. Dzielę wspólna klatkę z sąsiadka z pierwszego piętra ja mieszkam na parterze. Sąsiadka ciągle ma jakieś problemy do nas, nie ma jej 5 dni w tygodniu. Ostatnio według niej klatka była tak brudna że zdezynfekowala ją silnym środkiem o drażniącym zapachu. Cały dzień wierzyliśmy klatkę bo cały zapach uciekał do mojego mieszkania. Zapach utrzymywał się dobę pomimo wietrzenia i prób neutralizacji zapachu. Na następne dwa dni użyła octu... W tym samym czasie owinęła klamkę drzwi wyjściowych chusteczkami nasączonymi tymi środkami uprzednio nikogo nie informując ani nie pytając czy nie jesteśmy na coś uczuleni. W związku z czym ona grozi mi jakimś adwokatem bo rzekomo nie stosujemy się do zapisu w umowie najmu o zamykanie drzwi wyjściowych od klatki.. czy istnieje jakiś zapis który mógłby ochronić mnie i moją rodzinę przed następnym takim zasmrodzeniem klatki oraz mieszkania? Dodam że nie rozmawia bezpośrednio ze mną i mężem (najemcami na umowie) tylko dzwoni do właściciela oraz rozmawia z naszymi gośćmi którzy akurat do nas przyszli.

Dzień dobry Panu, Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że w trudnościach z pożyciu z sąsiadem czasem pomaga uprzejme, ale stanowcze pismo sporządzone przez adwokata. Chętnie sporządzę dla Państwa takie pismo. Pozdrawiam, adwokat Agnieszka Kwapień tel. 728 382 525 e-mail: poczta@adwokat-katowice.com.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 listopada 2021 14:52 Zmodyfikowano dnia: 8 listopada 2021 14:52 Obejrzało: 274 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Istnieje szereg regulacji na gruncie prawa karnego i cywilnego. Kwestia uciążliwości, trudności w udowodnieniu oraz rzeczywistej skali problemu Tak dla przykładu tylko: art 107 KW - złośliwe niepokojenie, dokuczanie, art. 190a KK - uporczywe nękanie, tu raczej w przedstawionym stanie faktycznym ciężko mi "wyłapac" wszystkie znamiona tego występku, jednak nie wiem czy stan faktyczny jest kompletny ar 212/216 kk - odpowiednio zniesławienie/zniewaga - wszystko zależy od tego jaki charakter mają treści przekazywanie właścicielowi/Państwa znajomym. Nie znając treści trudno stwierdzić znamiona którego z przepisów (o ile w ogóle) wypełniają art 24 kc - tu tak ogólnie naruszenie dóbr osobistych ( art 144 kc - immisje. Tj. nakazanie powstrzymania się od zachowań, które zakłócają krozystanie z nieruchomości sąsiedzkich ponad przeciętną miarę Dodatkowo jeżeli zapach jest rzeczywiście duszący i uniemożliwia korzystanie z nieruchomości mogą zawiadomić Państwo właściwą stację sanitarno-epidemiologiczą (Sanepid). W pierwszej kolejności by niepotrzebnie nie eskalować konfliktu, zalecałbym kontakt z zarządcą budynku i dopiero w sytuacji gdy to nie przyniesie efektu, rozważałbym podjęcie innych kroków prawnych.

Odpowiedź nr 2 z dnia 9 listopada 2021 13:25 Zmodyfikowano dnia: 9 listopada 2021 13:25 Obejrzało: 270 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.