Koronawirus a ograniczenia.

Pytanie z dnia 26 kwietnia 2020

Witam.
Zatrzymała i wylegitymowała mnie dzisiaj policja z powodu braku maski idac ulica.Bylam na spacerze,idac pusta ulica po godzinie 19 sciagnelam maske,bo bylo mi ciezko oddychac do tego nosze okulary i paruja.Podjechala policja-nie wiem nawet jak sie nazywaja bo policjantka nie podala nazwiska a policjant siedzac w aucie w masce w odlegosci 2-3 metrow ode mnie na ulicy nie bylo slychac jak sie nazywa i nie powtorzyl juz swojego nazwiska.Policjanci nie wysiedli z auta do kontroli-byli nieoznakowanym samochodem.Podalam pesel i spraedzili mnie.(Jestem niekarana).Nie dali mandatu ale sporzadzili notatke do sanepidu o kare- nie mam pojecia co bylo w tej notatce!Moje pytanie-Jaka kare moge otrzymac i czy musze zaplacic czy moge odwolac sie do sądu?

Witam, Oczywiście jeżeli cokolwiek przyjdzie, najlepiej odwołać się do sądu i wyjaśnić sytuację. Tego typu sytuacje jak Pani opisała ostatnio są dosyć częste i myślę, że wymagają kontroli sądowej. Zgodnie z przepisami nakazującymi zasłanianie ust i nosa wskazano wyraźnie, iż obowiązek ten nie dotyczy osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane. Ponadto sąd powinien zbadać w jakich okolicznościach doszło do ściągnięcia maski, bowiem to jest kluczowe. Pozdrawiam, adw. Sandra Grzywocz - Nowak

Odpowiedź nr 1 z dnia 27 kwietnia 2020 17:15 Zmodyfikowano dnia: 27 kwietnia 2020 17:15 Obejrzało: 279 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowna Pani, informacyjnie wskazuję, że zgodnie z art.15zzzn ust.1 i ust.2 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem covid-19 z dnia 2 marca 2020 r. w sytuacji naruszenia obowiązku hospitalizacji, kwarantanny lub izolacji w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem lub zwalczaniem COVID-19, nałożonego przez właściwy organ lub wynikającego z przepisów prawa,państwowy powiatowy inspektor sanitarny nakłada w drodze decyzji, administracyjną karę pieniężną w kwocie do 30 000 zł.Od decyzji o nałożeniu kary pieniężnej można się odwołać w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia do właściwego Wojewódzkiego Państwowego Inspektora Sanitarnego, a następnie do sądu administracyjnego. Nie zawsze natomiast inspektor sanitarny musi nakładać karę, jeżeli np. waga naruszenia była znikoma (art. 189f Kodeksu postępowania administracyjnego). W przypadku wydania ewentualnej decyzji w jej treści powinny być wszelkie pouczenia o możliwości odwołania się.

Odpowiedź nr 2 z dnia 2 maja 2020 19:50 Zmodyfikowano dnia: 2 maja 2020 19:50 Obejrzało: 268 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.