Kredyt konsumencki na osobę trzecią.
Pytanie z dnia 18 maja 2020
Dzień dobry, mój partner popełnił bardzo duży błąd - wziął 2 kredyty konsumenckie dla swojego szefa (kwota w tej chwili do spłaty to ok. 100 tysięcy złotych). Cała procedura wyglądała tak, że chłopak brał kredyt konsumencki na swoje nazwisko i zaraz potem przelewał pieniądze na konto szefa - nie podpisali żadnych umów, nie było weksli. Szef napisał "porozumienie", że zobowiązuje się spłacać kredyt zaciągnięty przez mojego chłopaka w danej kwocie do 10 dnia każdego miesiąca. Czy takie pismo jest podstawą do roszczeń w przypadku gdyby tego kredytu nie spłacał? Jeśli nie, co w takim piśmie powinno się znaleźć by chłopak był spokojny, że nie zostanie z niespłaconym kredytem? Jest w ogóle możliwe, że osoba trzecia zobowiązuje się do spłaty kredytu konsumenckiego innej osoby? w razie czego będziemy mieli podstawy do jakiegokolwiek dążenia do swoich racji? Co jeśli nie będzie spłacał? Jak możemy się zabezpieczyć?
Dzień dobry należy podpisać umowy pożyczki z wyraźnym określeniem terminu płatności i rat.
Podziękowałeś prawnikowi
Piotr Stosio Radca prawny (Od 2018)
Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Stosio
Aleja Prymasa Tysiąclecia 145/149 lok. 95, 01-424 Warszawa
Proponuję spisać bardziej szczegółową umowę. Gdyby potrzebowali Państwo pomocy, zapraszam do kontaktu, Piotr Stosio, tel. 604183261.
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. 1. Sytuacja, w której jedna osoba bierze na rzecz innej osoby kredyt jest niebezpieczna i może zostać zakwalifikowana jako przestępstwo z art. 297 kodeksu karnego. Z punktu widzenia banku jest to wprowadzenie w błąd co do osoby rzeczywistego kredytobiorcy. Można więc mówić o oszustwie lub o wyłudzeniu kredytu. 2. Pismo takie może być podstawą do roszczeń w stosunku do szefa, stanowi bowiem jeden z dowodów pożyczki mu udzielonej. 3. Przy pożyczce tego typu nie ma sposobu żeby zrzec się odpowiedzialności za spłatę kredytu w sytuacji, w której kredyt przestanie być spłacany. Zobowiązanie w stosunku do banku spoczywa przede wszystkim na kredytobiorcy i to on będzie odpowiedzialny za jego spłatę. 4. W sytuacji udzielania pożyczki istnieją możliwości dodatkowego zabezpieczenia się np. weksel, poręczenie, hipoteka. I przede wszystkim należy zadbać o dowody, że udzieliło się pożyczki. Pozdrawiam Adwokat Tomasz R. Weigt tel 601-563-996
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.