Kredyt w związku nieformalnym.
Pytanie z dnia 05 listopada 2019
Witam,
jestem w nieformalnej relacji z mezczyzna ktory jest po rozwodzie, posiada dwójke dzieci.
Partner postanowil zakupic nieruchomosc - niestety decyzja kredytowa jest odmowna ze wzgledu na nieregularne zarobki,alimenty oraz udzial w kredycie hipotecznym z byla zona (brak podzialu majatku, jest rozwod - dogadali sie aby dom ona splacala). Zastanawiam się co moglabym zaproponowac partnerowi aby pomoc mu w kredycie, lecz na tym nie "ucierpieć". Czy istnialaby mozliwosc abym byla swego rodzaju poręczycielem, nie musiala splacac kredytu jednak w celu zabezpieczenia miec jakis procentowy udzial w nieruchomosci?
Przez zaciagniecie kredytu hipotecznego z partnerem niestety obniza mi sie zdolnosc kredytowa ktora moglabym poswiecic na zakup kolejnej nieruchomosci pod wynajem (posiadam juz jedno wlasnosciowe mieszkanie) dlatego czy istnialaby jakas forma "wynagrodzenia" poswiecenia we wspolny kredyt oraz zabezpieczenia samej siebie przed ewentualnymi problemami z kredytem w zwiazku z rozstaniem z jego winy? Chcialabym zlozyc mu jakas propozycje, lecz chcialabym rowniez byc przygotowana ze strony prawnej.
Wojciech Dominiak Adwokat (Od 2013)
Adwokacka Spółka MSM Malczewski Stoczczak i Partnerzy
Bolesława Chrobrego 17/2, 64-100 Leszno
Niestety, ale nie ma rozwiązania, które pozwalałaoby pogodzić wszystkie oczekiwane przez Panią interesy. Jeżeli chce mieć Pani udział w mieszkaniu, to powinna Pani nabyć to mieszkanie wspólnie z partnerem. W tej sytuacji musiałaby Pani zostać współkredytobiorcą. Z kolei samo poręczenie nie zobowiązuje Pani do spłacania rat kredytu, ale jednocześnie nie pozwala Pani nabyć udziału w tym mieszkaniu. Poręczenie stanowi przy tym duże ryzyko w sytuacji, kiedy partner przestanie spłacać raty. Bank może zażądać spłaty od Pani, chociaż nie będzie Pani miała żadnego udziału w lokalu. Możecie Państwo teoretycznie nabyć mieszkanie wspólnie z kredytu i ustalić, że raty będą spłacane przez partnera, ale zostanie to potraktowane jako darowizna, która w Państwa przypadku nie podlega zwolnieniu. Reasumując, najbezpieczniejsze dla Pani jest wspólne nabycie mieszkania, natomiast poręczenie to pomysł bardzo ryzykowny. Ewentualne wypracowanie jakichś pośrednich rozwiązań wymagałoby szczegółowej analizy Państwa sytuacji.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.