kredyt z poręczenie,,żyrant
Pytanie z dnia 25 kwietnia 2019
Dzień dobry/ Dobry wieczór.
Chciałbym prosić o poradę prawną odnośnie kredytu z poręczeniem (żyrant).
W krótkim streszczeniu: Mój wujek jest blisko 50-siątki.
Kiedyś kupił samochód który jak się okazało był kradziony i niestety przy tym wszystkim się nabawił bardzo dużych nerwów, ale na szczęście sprawa została wyjaśniona.
Niestety, ale przytrafiła mu się również kolejna historia.
Bliski kolega z którym pracował poprosił o pomoc w wzięciu kredytu za poręczeniem, niestety jak się okazało była to najgorsza decyzja. Znajomy z czasem przestał spłacać kredyt, zwolnił się z pracy i prawdopodobnie wyjechał za granice. Znajomi tego pana nic nie wiedzą, a bliska rodzina nie chce rozmawiać z moim wujkiem. Wujek spłacił kredyt około 9 tysięcy za kolegę i jak wiadomo chciałby odzyskać pieniądze, ale nie ma żadnego pojęcia jak.
Wcześniejsza sprawa z samochodem kosztowała go oraz rodzinę wiele nerwów i ma już tego serdecznie wszystkiego dość.
Był u adwokatów, ale to pochłania tylko kolejne pieniądze, a nie ma żadnej gwarancji, że zwrócą się pieniądze z pożyczki.
Czy była by jakakolwiek możliwość odzyskania tych pieniędzy?
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, wujek musi dochodzić zapłaty od kolegi, za którego poręczył, a nie od jego rodziny czy znajomych. Nikt jednak nie zagwarantuje wujkowi, że dłużnik jest wypłacalny. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz Wojciechowski Radca prawny (Od 2018)
Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Wojciechowski
Dobrzyckiego 17, 61-692 Poznań
W odpowiedzi na Pana pytanie informuję, że w pierwszej kolejności konieczne jest powiadomieni kredytobiorcy o spełnieniu zobowiązania przez poręczyciela. Poręczyciel ma prawo żądać zwrotu spełnionego świadczenia. W opisywanym przez Pana przypadku dochodzenie zwrotu prawdopodobnie będzie musiało nastąpić na drodze sądowej. W tym celu poręczyciel musi wezwać dłużnika do zapłaty, po bezskutecznym upływie terminu określonego w wezwaniu konieczne będzie wniesienie powództwa o zapłatę do sądu. Następnie na podstawie uzyskanego w sprawie nakazu zapłaty bądź wyroku konieczne będzie przeprowadzenie egzekucji za pośrednictwem komornika. W celu udzielenia kompleksowej odpowiedzi na pytania związane z dochodzeniem wierzytelności konieczne jest przeanalizowanie stanu prawnego, zapraszam do kontaktu, chętnie pomogę, pozdrawiam radca prawny Tomasz Wojciechowski Kancelaria Radcy Prawnego Błażeja Winklera, ul. Dobrzyckiego 17, 61-692 Poznań, tel. +48 506 109 353, e-mail: wojciechowski@winklerkancelaria.pl.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.