liczne zadłużenia,egzekucja z nieruchomości,upadłość konsumencka,
Pytanie z dnia 25 kwietnia 2019
Witam, piszę w imieniu mojej cioci, która ma poważne kłopoty ze spłatą kredytu. Z racji zbiegu nieszczęśliwych wydarzeń, urodzenie niepełnosprawnego dziecka oraz alkoholizm i choroby męża, niemożliwym była spłata kredytu. Z konieczności opieki nad niepełnosprawną córką ciocia zmuszona była przejść na wcześniejszą emeryturę. Ich dochody są bardzo niskie, nie pozwalają nawet na zaspokojenie bieżących potrzeb rodziny. Zadłużenie nie spłaca e przez kilka lat przerosło wartość jedynego ich majątku, jakim jest dom z 9 a działką. Aktualnie dom został wystawiony na licytację komornicza, która odbędzie się 22 maja. Zastanawiamy się nad ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. Czy w przedstawionej sytuacji jest szansa na zachowanie domu? Jest to ich jedyny majątek, sprzedając go na pokrycie długów nie jest rozwiązaniem dobrym, bo nie zaspokoi wszystkich roszczeń i pozbawi dachu nad głową trzy osoby, w tym jedną niepełnosprawną. Co możemy zrobić, jakie jest najlepsze wyjście z opisanej sytuacji?
Janusz Ryszka Radca prawny (Od 2015)
Janusz Ryszka Kancelaria Radcy Prawnego
Szlak 65/1009, 31-153 Kraków
Szanowna Pani, w zaistniałej sytuacji faktycznie jedynym rozwiązaniem wydaje się upadłość konsumencka. Ogłoszenie takiej upadłości nie oznacza jednak, że dłużnik po prostu zostaje zwolniony ze wszystkich swoich zobowiązań - w pierwszej kolejności syndyk będzie dążył do upłynnienia majątku dłużnika i spłaty wierzycieli dokładnie tak jak robi to teraz komornik. Jeśli pomimo sprzedaży majątku zadłużenie pozostanie, to co do pozostałej części sąd ustali plan częściowej spłaty uwzględniający możliwości finansowe dłużnika (w niektórych sytuacjach możliwe jest jednak zakończenie postępowania nawet bez ustalania takiego planu). Co prawda szans na uratowanie domu za bardzo nie ma, ale upadłość konsumencka wydaje się być dobrym rozwiązaniem, które umożliwi uregulowanie sytuacji majątkowej pani cioci na przyszłość. Gdyby miała Pani dalsze pytania, zapraszam do kontaktu, Janusz Ryszka radca prawny
Podziękowałeś prawnikowi
Dzień dobry, należy pamiętać, że głównym celem postępowania upadłościowego jest: - oddłużenie osoby fizycznej, która stała się niewypłacalna poprzez umorzenie wszystkich bądź części długów, których upadły nie spłacał i nie jest w stanie spłacać - windykacja, czyli odzyskanie dla wierzycieli wymagalnych i nie wymagalnych zobowiązań, które upadły zaciągnął przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.