Majątek wspólny małżonków.
Pytanie z dnia 10 lutego 2020
Dzień dobry,
wraz z żoną jesteśmy 10 lat po ślubie i mamy małe dziecko (ustawowa wspólność majątkowa). Z żoną posiadamy wspólnie mieszkanie, które zaspokaja potrzeby naszej rodziny - lecz pomimo wspólności ustawowej, ja posiadam większy udział (ja posiadam 3/4 udziału - wpisane w akcie notarialnym) bo otrzymałem od rodziców darowiznę pieniężną w trakcie naszego małżeństwa i wpisane jest to w akcie notarialnym jako mój majątek osobisty (omawiana tu otrzymana pieniężna darowizna).
Czy mogę u notariusza w akcie notarialnym przekazać żonie większy udział w mieszkaniu w formie darowizny (nie w formie rozszerzenia wspólności ustawowej!) ode mnie dla żony tak aby udziały były w proporcjach - ja 3/5 , żona 2/5 ? Czyli zwiększyć udział dla żony, ale w takim zakresie jaki wskazuję.
Oraz czy gdyby kiedykolwiek doszło do rozwodu to pomimo że mamy dziecko i te
mieszkanie zaspokaja nasze potrzeby to otrzymam podczas ewentualnego rozwodu i podziału majątku te 3/5 z wartości mieszkania?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.
Ewa Sapieha-Śledź Radca prawny (Od 2016)
Kancelaria Radcy Prawnego Ewa Sapieha-Śledź
Langiewicza 18, 70-263 Szczecin
Witam! W małżeństwie występują trzy majatki -ja mówię "trzy kupki pieniędzy"- wspólny, odrębny żony i odrębny męża. I co do zasady możecie pieniadze między tymi kupkami przekładać. Rzoumeim, że mieszkanie jest w 3/4 Pana, a ta 1/4? jest żony jako odrębny majątek czy objeta jest wspołnością? Jeżeli jest to majątego wspólny, to Pan ma w nim rónież udział, przy czym dopóki trwa wspólnośc, to majątku tego nie można podzielic. Co do podziału przy rozwidzie- jeżeli w majątku odrębnym męza będzie 3/5, a w majątku odrębym zony 2/5- to w takich proporcjach majatek ten Panstwu przypada. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, czyj jest ten udział w tej chwili wynoszący 1/4- wspóny czy żony.
Podziękowałeś prawnikowi
Dzień dobry nie ma przeszkód co do darowizny na rzecz małżonka. Co do rozliczenia majątku po rozwodzie, kwestia ta zależy od wielu czynników, również tych mogących nastąpić w przyszłości. W razie dalszych pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu. Z poważaniem r.pr.A.Pietrzykowska
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.