Majątek wspólny małżonków.
Pytanie z dnia 22 stycznia 2023
Od przeszło 10lat jestem w związku który w 2015 przypieczętowalismy małżeństwem.
Jeszcze przed małżeństwem wspierałem zone gotówkowo z przychodów z pracy na etacie. Po zawarciu związku małżeńskiego nie zdecydowaliśmy się na intercyzę, o której dziś mówimy jako o konieczności.
Pytanie, jak i kto możesz mi pomoc w jej przeprowadzeniu z uwzględnieniem wzrostu majątku rodziny w czasie.
Niestety żona uważa ze każde z nas ma swoje pieniądze i przeznacza je wedle własnego uznania. Niestety mam inne odczucia: mieszkamy z teściową w domu rodzinnym zony, który jest nadal wspólnotą teściowej, zony i jej siostry.
Inwestycje poczynione dookoła są dla mnie powiększaniem majątku rodzinnego, co małżonka neguje i proponuje intercyzę - bo to tylko jej.
Ja z kolei chciałbym dochodzić praw do inwestycji poczynionych dookoła - kto może wycenić wkład w rozwój/zmiany/remonty/zakupy i określi co jest "wspólne" a wymaga ujęcia w intercyzie.
Ja chciałbym uznania wspólnoty tam gdzie rzeczywiście poczyniliśmy (ja/małżonka) inwestycje i uwzględnić fakt w intercyzie.
Kto zajmuje się taką wyceną i czy brak zgody w ujęciu "rzeczy" za wspólne da się jakoś sprawiedliwie wydzielić?
Chodzi o to ze z moich środków opłacam kredyty, utrzymuje rodzinę (2 dzieci, żona , teściową i siebie), a żona kumuluje środki i przeznacza na "rozwój" swojego domu rodzinnego (także maszyny rolnicze / dotacje do nich) i stwierdza ze to "nie moje" - co przeczy wspólnocie majątkowej ?
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, myli Pan intercyzę z podziałem majątku wspólnego. Zawierając umowę majątkową małżeńską, możecie Państwo np. ustanowić rozdzielność. Podział majątku wspólnego to zupełnie inna kwestia. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634
Podziękowałeś prawnikowi
Małgorzata Łukasik Radca prawny (Od 2019)
Małgorzata Łukasik Kancelaria Radcy Prawnego
Wilcza 29A/7, 00-544 Warszawa
Możecie Państwo zawrzeć umowę majątkową, w której rozszerzycie wspólność majątkową na dom lub jego część (jeżeli zona posiada dom w części ułamkowej). To jedna z możliwości. Uzgodnicie Państwo wówczas wspólnie, co powinna objąć wspólność. Jeżeli jest spór, a Pan potrafi wykazać poniesione nakłady z majątku wspólnego na osobisty (czyli z wynagrodzenia Pana i żony na dom zony), wówczas wyceny nakładów na nieruchomość może dokonać na zlecenie rzeczoznawca majątkowy. Innym sposobem uregulowania sytuacji z zabezpieczeniem Pana interesów będzie zawarcie umowy o rozdzielność z jednoczesnym podziałem majątku wspólnego. Przy podziale majątku zostaną rozliczone nakłady z majątku wspólnego na osobisty żony.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.