Pytanie z dnia 24 lipca 2018

Mam dość swojego 13 letniego małżeństwa gdyż mąż stosuje wobec mnie i dzieci przemoc psychiczną..dzieci sa małoletnie 2,4 i 6 lat. Posiadamy wspólny dom z którego on wiecznie mnie wyrzuca twierdząc ze nic tu nie jest moje co oczywiście jest nieprawdą.grozi non stop ze zabierze mi dzieci i mnie zniszczy.Boje się rozwodu bo nie wiem czy dam radę z trojka dzieci ale nie widzę sensu życia przy nim gdyż sa wiecznie awantury bo jest bardzo nerwowy.Pytanie moje jest takie jak wyglada rozwód gdy sa małoletnie dzieci , kredyt hipoteczny i inne kredyty na które wyraziłam zgodę choć zaciągnięte sa na męża i co w takim przypadku z domem.jakie sa koszty rozwodu i kto je ponosi ..czy lepiej starać się o separację narazie, ewentualnie czy jest jakaś możliwość zmuszenia męża do leczenia ze swoich nerwów i poprawy zachowania.acha chciałabym również zrobić rozdzielnosc majątkową bo boje się ze przez jego kredyty i długi zostać mogę bez środków do życia.jak wygląda sprawa tej rozdzielnosci i jak się to załatwia.Wiem że dużo tego ale bardzo proszę o poradę prawną bo jeśli nie będzie możliwy rozwód to chciałabym chociaż zastraszyć męża ze go zostawię a tego się właśnie boi.Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam Joanna

Dzień dobry, Sprawa wygląda na dość skomplikowaną. Po pierwsze wskazać należy, że opisane przez Panią zachowanie męża może nosić znamiona znęcania się psychicznego. W związku z powyższym należałoby rozważyć ewentualne zawiadomienie o tym policji. W takiej sprawie mogłaby się Pani domagać aby sąd skierował męża na jakiegoś rodzaju terapię, która miałaby ograniczyć poziom jego agresji. Skutki rozwodu i separacji różnią się w zasadzie tylko tym, że separację można cofnąć natomiast rozwodu nie i trzeba po raz kolejny wyjść za mąż. Zarówno prawomocne orzeczenie przez sąd rozwodu jak i separacji skutkuje natomiast powstanie rozdzielności majątkowej. W sprawie o rozwód i separację sąd rozstrzyga kwestie związane z władzą rodzicielska, kontaktami z małoletnimi oraz alimentami na dzieci. Z tego względu należy sformułować swoje wnioski co do tego w jaki sposób chce się aby zostały one uregulowane. Należy także przedłożyć dowody na podnoszone przez siebie okoliczności. Dopóki nie orzeczono między państwem rozdzielności majątkowej czyli również rozwodu lub separacji (z chwilą jej orzeczenia powstaje bowiem rozdzielność majątkowa) wierzyciele są ograniczenie w zakresie egzekucji z państwa wspólnego majątku. Z chwilą gdy powstanie rozdzielność majątkowa to ograniczenie odpadnie i będą oni mogli prowadzić egzekucję z udziału w majątku należącego do Pani męża. Jeżeli chodzi o państwa majątek to jeżeli istnieje między Państwem ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej to wszelki zarabiane prze Państwa pieniądze stanowią wasz wspólny majątek i co do zasady jest on równy.

Odpowiedź nr 1 z dnia 25 lipca 2018 08:59 Zmodyfikowano dnia: 25 lipca 2018 08:59 Obejrzało: 539 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Najpierw należy przeprowadzić sprawę rozwodową, a potem dopiero zająć się dzieleniem majątku wspólnego. Musi Pani zdecydować czy decyduje się na rozwód czy separację. Na temat separacji zapraszam do zapoznania się z artykułem pod adresem: https://www.specprawnik.pl/poradnik-prawny/rozdzielenie-mazonkow-od-stou-i-oza-czyli-czym-jes/. Z chwilą orzeczenia sepracaji lub rozwodu powstaje między małżonkami rozdzielność majątkowa.

Odpowiedź nr 2 z dnia 26 lipca 2018 17:49 Zmodyfikowano dnia: 26 lipca 2018 17:49 Obejrzało: 536 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.