Pytanie z dnia 29 sierpnia 2016

Mam kilka pytań, niestety nie znalazłam na Infolinii historii podobnej do naszej, ale może Państwo będą mogli nam pomóc. Mój narzeczony jest Hindusem, ja Polką. Chcemy wziąć ślub w Indiach. Jestem jednak chwilę przed rozwodem z poprzednim partnerem. Chciałabym wiedzieć czy orientują się Państwo, czy po rozwodzie muszę zmieniać nazwisko na panieńskie czy mogę pozostać przy obecnym nazwisku? (wiąże się to ze zmianą wielu dokumentów i bieganiu po urzędach tylko po to by za chwilę znów zmieniać nazwisko), czy w Indiach mogą robić nam problemy przy ślubie przez to, że noszę nazwisko innego mężczyzny mimo, że będę miała dokument potwierdzający uprawomocniony rozwód?

Moje kolejne pytanie dotyczy tzw. "spause visa" z Indii do Polski. Kiedy możemy się o nią ubiegać? Od razu po ślubie czy trzeba jakiś czas odczekać? I jak wygląda sprawa z zaproszeniem? Czy po ślubie zaproszenie nadal jest potrzebne? Jak to zrobić skoro ja będę mieszkała w Indiach? Czytałam również, że przy składaniu zaproszenia trzeba dołączyć akt własności lokalu i wyciąg z konta. Natomiast nigdzie nie jest napisane jaka kwota powinna być na koncie. Jaka suma na dzień, lub ogólnie?

I jeszcze jedno : bardzo mi zależy na dostaniu rozwodu na pierwszej rozprawie (loty z Indii są bardzo drogie) - czy na rozprawie warto wspominać o tym, że oboje z moim mężem jesteśmy już w nowych związkach, a ja wyprowadzam się za granicę?

Pozdrawiam serdecznie,

Justyna

Witam, Po rozwodzie nie ma obowiązku powrotu do nazwiska panieńskiego. Jeśli chodzi o uzyskanie rozwodu po pierwszej rozprawie jest możliwy, gdy strony wnoszą o wydanie wyroku bez orzekania o winie. W przypadku posiadania małoletnich dzieci sprawa się troszkę może skomplikować, chyba że pozostają Państwu w porozumienie w zakresie dotyczącym małoletnich dzieci. Niestety na temat "spause visa" nie pomogę.

Odpowiedź nr 1 z dnia 29 sierpnia 2016 14:51 Obejrzało: 621 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowna Pani, nie musi zmieniać Pani nazwiska na Panieńskie. Co do zasady po rozwodzie pozostaje się przy nazwisku byłego męża. Orzeczenie o rozwodzie nie oznacza automatycznego powrotu do nazwiska panieńskiego. Z naszej praktyki wynika, że w Indiach udziela się ślubu cudzoziemcom na podstawie paszportu. Jeżeli urząd w Indiach będzie widział jakąś sprzeczność w dokumentach to ma prawo wstąpić do polskiego konsulatu. Jeżeli urzędnicy zażądają jednak aktu urodzenia, wtedy należy zwrócić się do polskiego konsulatu o wydanie dokumentu zatwierdzającego tożsamość danej osoby. Konsulat wyda taki akt na podstawie pozostałych akt stanu cywilnego. „Czytałam również, że przy składaniu zaproszenia trzeba dołączyć akt własności lokalu i wyciąg z konta. Natomiast nigdzie nie jest napisane jaka kwota powinna być na koncie. Jaka suma na dzień, lub ogólnie?” Nie ma ograniczeń czasowych co do ubiegania się o wizę do Polski jeżeli chodzi o zawarcie małżeństwa. Aby ubiegać się o wizę należy w pierwszej kolejności zarejestrować się na stronie: http://www.e-konsulat.gov.pl/. Również po ślubie takie zaproszenie jest potrzebne. Nie ma problemu z wypisaniem takiego zaproszenia jeżeli mieszka Pani w Indiach, Mąż dołączy Pani zaproszenie do dokumentów, które będzie składał w konsulacie. Ambasada w Deli nie wymaga załączenia aktu własności lokalu wraz z zaproszeniem lecz jego załączenie może pomóc w uzyskaniu visy. Nie trzeba załączać wyciągu z konta osoby zapraszającej, należy jednak załączyć wyciąg z konta osoby ubiegającej się o vise (za ostatnie 3 miesiące) jak również jej zeznanie podatkowe. Nie ma wymagań co do sumy, która ma się znajdować na koncie. Szczegółowe informacje znajdzie Pani na stronie: http://newdelhi.mfa.gov.pl/en/consular_information/visa_information/ „I jeszcze jedno : bardzo mi zależy na dostaniu rozwodu na pierwszej rozprawie (loty z Indii są bardzo drogie) - czy na rozprawie warto wspominać o tym, że oboje z moim mężem jesteśmy już w nowych związkach, a ja wyprowadzam się za granicę?” Tak, warto o tym wspomnieć. Należy również podkreślić od kiedy Pani i mąż już nie mieszkają razem (im dłużej tym lepiej). Fakt zamieszkania za granicą oraz pozostawiania w nowym związku wpływa na wypełnienie przesłanki „całkowitego i zupełnego rozkładu pożycia”, która jest potrzebna do orzeczenia przez Sąd rozwodu.

Odpowiedź nr 2 z dnia 29 sierpnia 2016 16:56 Obejrzało: 617 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.