Pytanie z dnia 10 września 2015

Mam nieslubne blizniaki 3 miesieczne z mezczyzna, ktory nie chce utrzymywac ze mna kontaktu. Nie wyszedl z propozycja alimentow gdyz oskarzyl mnie o to ze w ciaze zaszlam specjalnie i dzieci to moj problem. Co moge w tej kwesti? Przyznam, ze wydalam w czasie ciazy na wizyty u lekarza blisko 3k zl na lekarstwa ok 500 zl cala wyprawka ponad 3k zl i co miesiac bliznieta mnie kosztuja blisko 1k zl. Jego jedyna propozycja to byl uzywany wyplowialy fotelik samochodowy. Czy jest szansa na zwrot polowy wydatkow jakie do tej pory ponioslam?
Pozdrawiam
Albina

Jak najbardziej ma Pani szansę na zwrot wydatków oraz alimenty na dzieci. Proszę spojrzeć na art. 141 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Odpowiedź nr 1 z dnia 10 września 2015 21:00 Obejrzało: 526 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowna Pani, jeżeli jest stwierdzone ojcostwo badz też ojciec dzieci uznał swoje ojcostwo to mozna wuystąpić o alimety do sądu i koszty zwiazane z porodem. Art.142 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, iż: Jeżeli ojcostwo mężczyzny nie będącego mężem matki zostało uwiarygodnione, matka może żądać, ażeby mężczyzna ten jeszcze przed urodzeniem się dziecka wyłożył odpowiednią sumę pieniężną na koszty utrzymania matki przez trzy miesiące w okresie porodu oraz na koszty utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu. Termin i sposób zapłaty tej sumy określa sąd. W razie pytań pozostaję do dysypozycji

Odpowiedź nr 2 z dnia 10 września 2015 21:01 Obejrzało: 525 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Może Pani wystąpić z pozwem o alimenty przeciwko ojcu dzieci. Taki pozew dotyczy co do zasady alimentów na przyszłość. Może Pani jednak domagać się w nim także zasądzenia kwoty tytułem niezaspokojonych potrzeb dzieci sprzed wniesienia powództwa. Takie potrzeby musi Pani wprost nazwać w pozwie i je udowodnić, więc jeśli zachowała Pani jakiekolwiek rachunki będą one bardzo pomocne. Oczywiście ewentualny zwrot dotyczyć będzie połowy wydatków, gdyż jako matka także Pani jest zobowiązana do zaspokajania potrzeb dzieci. Sugeruję także wziąć pod uwagę zamieszczenie w pozwie wniosku o zabezpieczenie roszczenia alimentacyjnego poprzez zobowiązanie ojca przez sąd do płacenia pewnej kwoty na dzieci już od momentu wniesienia pozwu. Dzięki temu, o ile sąd się przychyli do wniosku o zabezpieczenie, ojciec będzie musiał pewną kwotę przekazywać już w trakcie toczącego się procesu, nie zaś dopiero po jego zakończeniu, co może mieć miejsce nawet po 1 - 2 latach.

Odpowiedź nr 3 z dnia 10 września 2015 21:08 Obejrzało: 523 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Jezeli chodzi o wizyty w czasie ciazy to z powodu przekroczenia 35 lat oraz ciazy blizniaczej musialam miec co dwa tygodnie. Kazda wizyta kosztowala mnie ponad 300 zl. Jak rozmawialam z nim o tym uznal iz mam prywatna opieke medyczna w pracy a jak nie chce to moj luxus wydawac prywatnie. Uzasadnieniem nie kozystania z uslug palietu medycznego w pracy jest taki, ze wizyty bylyby co 4-5 tyg bo maja takie oblozenie. Sam był swiadkiem jak w 5 tyg plamilam i pojechalismy do kliniki a tam powiedziano ze usg mozliwe za 3 tyg mimo iz lekarz napisal cito. Dlatego nie chcialam ryzykowac i korzystalam z kliniki mnie juz znanej i znanych lekarzy, ktorzy prowadzili moja pierwsza ciaze + lekarzy, ktorzy pracowali w szpitalu gdzie chcialam rodzic. Co do rachunków to nie mam na wszystko np wozek kosztowal mnie 1500 zl ale byl kupiony od osoby prywatnej.

Wysłano: 10 września 2015 21:56
Na pewno chcesz usunąć wpis?

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.