Pytanie z dnia 14 stycznia 2018
Mam prośbe czy mogłby ktoś mi pomóc w rozwiązaniu kazusa?
Decyzja z dnia 1 pażdziernika 2003 roku nakazano Joannie G rozbiórke wybudowanego bez pozwolenia balkonu w budynku przeznaczonym do adaptacji na cele mieszkaniowe przy ul .............. Decyzja ta nie została zaskarzona i stała się ostateczna 12 listopada 2003 r. Mimo to zobowiązana nie przystąpiła do wykonania decyzji ostatecznej, informując wierzyciela po otrzymaniu upomnienia, że nieruchomość zbyła w formie aktu notarialnego i w związku z ta sytuacją nie jest w satnie wykonać rozbiórki , gdyż dom nie stanowi jej własności. Pismem doręczonym 12 lipca 2004 r. wierzyciel przypomniał zobowiązanej, że zgodnie z aktem notarialnym to na sprzedającym ciaży obowiązek wykonania rozbiórki balkonu orzeczonej przez organy nadzoru budowlanego. W par. 10 aktu notarialnego Joanna G. zobowiązała się bowiem do dokonania orzeczonych przez organy nadzoru budowlanego czynności i robót budowlanych na własny koszt i własnym staraniem. Do omawianego pisma dołączono odpis tytułu wykonawczego oraz postanowienie o zastosowaniu środka egzekucyjnego.
Dnia 10 sierpnia 2004r. zobowiazana wniosła pismo zatytułowane jako” zarzut w sprawie postępowania egzekucyjnego”. Jako podstawy zarzutu zobowiązana wskazała brak wymagalności obowiązku z tego powodu, iż nie jest już właścicielka nieruchomości oraz związana z tym niewykonalność obowiązku o charakterze niepieniężnym. Podała że poinformowała organ o zbyciu budynku. W uzasadnieniu wskazała, iż prawda jest, że w akcie notarialnym zobowiązała się do poniesienia kosztów ewentualnych prac, ale tylko wobec nowego właściciela nieruchomości.
Pytania:
1. Czy przeniesienie prawa własności nieruchomości powoduje zmianie zobowiązanego?
2. Czy zobowiązanie się sprzedającej w akcie notarialnym sprzedazy nieruchomości do wykonania obowiązku orzeczonego tytułem egzekucyjnym ma znaczenie prawne dla kwestii przejścia obowiązku na nabywce nieruchomości?
3. Czy zobowiązana jest podmiotem uprawnionym do wniesienia zarzutu w sprawie postepowania egzekucyjnego w administracji?
4. Czy niewykonalność obowiązku o charakterze niepieniężnym może być podstawa zgłoszenia zarzutów?
5. Czy w niniejszej sprawie zarzuty zostaly wniesione w terminie?
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, samodzielne rozwiązywanie kazusów jest niezbędne, aby się można było czegoś nauczyć. Jeśli student nie chce sam zadań rozwiązywać, powinien się zastanowić nad sensem dalszej edukacji. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz ulewicz.kancelaria@@onet.eu
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.