Pytanie z dnia 05 października 2016

Mam sprawę w sądzie okręgowym o unieważnienie małżeństwa mojego nieżyjącego ojca. Sąd żąda kuratora. Złożyłem wniosek do Sądu Rejonowego o kuratora lecz sąd nie odpowiada. Sąd okręgowy powiadomił mnie, że zwróci pozew jeżeli nie będzie kuratora. Sąd okręgowy już raz przedłużył termin. Co mam zrobić?

Dzień dobry, do czego dokładnie wezwał Pana sąd okręgowy i dlaczego wniosek o kuratora złożył Pan do sądu rejonowego? Kiedy zmarł ojciec, przed wszczęciem postępowania czy w trakcie? Jest to istotne dla określenia sposobu ustanowienia kuratora. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 października 2016 21:54 Zmodyfikowano dnia: 5 października 2016 23:19 Obejrzało: 430 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowny Panie, Zgodnie art. 18 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie można unieważnić małżeństwa po jego ustaniu. Nie dotyczy to jednak unieważnienia z powodu pokrewieństwa między małżonkami oraz z powodu pozostawania przez jednego z małżonków w chwili zawarcia małżeństwa w zawartym poprzednio związku małżeńskim. W takiej sytuacji z wnioskiem o ustanowienie kuratora może wystąpić każda osoba, która ma interes prawny w żądaniu unieważnienia małżeństwa. Zgodnie z art. 447 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego na wniosek osoby, która po śmierci jednego z małżonków zamierza wytoczyć powództwo o unieważnienie małżeństwa, sąd rejonowy miejsca zamieszkania zmarłego ustanawia kuratora. Jeżeli zmarli obydwoje małżonkowie, ustanawia się dwóch kuratorów. Artykuł ten znajdzie zastosowanie w sytuacji, gdy określona osoba ma zamiar wytoczyć powództwo o unieważnienie małżeństwa z powodu pokrewieństwa między małżonkami lub z powodu pozostania przez jednego z małżonków w chwili zawarcia małżeństwa w zawartym poprzednio związku małżeńskim. Legitymację do złożenia wniosku o wyznaczenie kuratora ma osoba zamierzająca wytoczyć pozew o unieważnienie małżeństwa, w tym i osoba trzecia mająca interes prawny w wytoczeniu takiego powództwa. Jeżeli zachodzą wyżej wskazane okoliczności, proszę zwrócić się do sądu rejonowego z prośbą o udzielenie informacji w sprawie Pana wniosku. Jeżeli sąd okręgowy zwróci pozew, to po ustanowieniu kuratora będzie Pan mógł ponownie złożyć pozew wskazując ustanowionego kuratora. Artykuł 19 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego normuje sytuacje, kiedy po wytoczeniu powództwa o unieważnienie nastąpiła śmierć małżonka, który został pozwany, jak i śmierć małżonka, który powództwo wytoczył. Jeżeli jeden z małżonków wytoczył powództwo o unieważnienie małżeństwa, unieważnienie może nastąpić także po śmierci drugiego małżonka, na którego miejsce w procesie wstępuje kurator ustanowiony przez sąd. W tej sytuacji po śmierci małżonka postępowanie się zawiesza (art. 450 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego) i zostaje ono ponownie podjęte po ustanowieniu na posiedzeniu niejawnym przez sąd kuratora dla zmarłego małżonka (art. 450 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego). Kuratora dla zmarłego małżonka, który został pozwany, wyznacza sąd orzekający w sprawie o unieważnienie małżeństwa, a nie sąd opiekuńczy właściwy ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania takiego małżonka. Natomiast w razie śmierci małżonka, który wytoczył powództwo o unieważnienie małżeństwa, unieważnienia mogą dochodzić jego zstępni.

Odpowiedź nr 2 z dnia 6 października 2016 22:35 Obejrzało: 416 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.