Pytanie z dnia 05 października 2016
Mam sprawę w sądzie okręgowym o unieważnienie małżeństwa mojego nieżyjącego ojca. Sąd żąda kuratora. Złożyłem wniosek do Sądu Rejonowego o kuratora lecz sąd nie odpowiada. Sąd okręgowy powiadomił mnie, że zwróci pozew jeżeli nie będzie kuratora. Sąd okręgowy już raz przedłużył termin. Co mam zrobić?
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, do czego dokładnie wezwał Pana sąd okręgowy i dlaczego wniosek o kuratora złożył Pan do sądu rejonowego? Kiedy zmarł ojciec, przed wszczęciem postępowania czy w trakcie? Jest to istotne dla określenia sposobu ustanowienia kuratora. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz
Podziękowałeś prawnikowi
Hoa Dessoulavy-Śliwińska Adwokat (Od 2012)
THE N.E.W.S. Law Center Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa
Szanowny Panie, Zgodnie art. 18 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie można unieważnić małżeństwa po jego ustaniu. Nie dotyczy to jednak unieważnienia z powodu pokrewieństwa między małżonkami oraz z powodu pozostawania przez jednego z małżonków w chwili zawarcia małżeństwa w zawartym poprzednio związku małżeńskim. W takiej sytuacji z wnioskiem o ustanowienie kuratora może wystąpić każda osoba, która ma interes prawny w żądaniu unieważnienia małżeństwa. Zgodnie z art. 447 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego na wniosek osoby, która po śmierci jednego z małżonków zamierza wytoczyć powództwo o unieważnienie małżeństwa, sąd rejonowy miejsca zamieszkania zmarłego ustanawia kuratora. Jeżeli zmarli obydwoje małżonkowie, ustanawia się dwóch kuratorów. Artykuł ten znajdzie zastosowanie w sytuacji, gdy określona osoba ma zamiar wytoczyć powództwo o unieważnienie małżeństwa z powodu pokrewieństwa między małżonkami lub z powodu pozostania przez jednego z małżonków w chwili zawarcia małżeństwa w zawartym poprzednio związku małżeńskim. Legitymację do złożenia wniosku o wyznaczenie kuratora ma osoba zamierzająca wytoczyć pozew o unieważnienie małżeństwa, w tym i osoba trzecia mająca interes prawny w wytoczeniu takiego powództwa. Jeżeli zachodzą wyżej wskazane okoliczności, proszę zwrócić się do sądu rejonowego z prośbą o udzielenie informacji w sprawie Pana wniosku. Jeżeli sąd okręgowy zwróci pozew, to po ustanowieniu kuratora będzie Pan mógł ponownie złożyć pozew wskazując ustanowionego kuratora. Artykuł 19 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego normuje sytuacje, kiedy po wytoczeniu powództwa o unieważnienie nastąpiła śmierć małżonka, który został pozwany, jak i śmierć małżonka, który powództwo wytoczył. Jeżeli jeden z małżonków wytoczył powództwo o unieważnienie małżeństwa, unieważnienie może nastąpić także po śmierci drugiego małżonka, na którego miejsce w procesie wstępuje kurator ustanowiony przez sąd. W tej sytuacji po śmierci małżonka postępowanie się zawiesza (art. 450 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego) i zostaje ono ponownie podjęte po ustanowieniu na posiedzeniu niejawnym przez sąd kuratora dla zmarłego małżonka (art. 450 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego). Kuratora dla zmarłego małżonka, który został pozwany, wyznacza sąd orzekający w sprawie o unieważnienie małżeństwa, a nie sąd opiekuńczy właściwy ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania takiego małżonka. Natomiast w razie śmierci małżonka, który wytoczył powództwo o unieważnienie małżeństwa, unieważnienia mogą dochodzić jego zstępni.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.