Pytanie z dnia 18 kwietnia 2020

Mam z właścicielem lokalu podpisaną umowę najmu mieszkania na czas określony do dnia 30.06.2021 roku. W wyniku obecnej sytuacji zwiazanej z pandemią, moja partnerka z którą wynajmuje to mieszkanie straciła pracę i z tego też powodu nie jestem w stanie opłacać czynszu, rachunków i wyżywienia z jednej pensji. Razem z właścicielem dogadaliśmy się, że dnia 10 kwietnia zapłacę połowę należnego czynszu, a resztę dopłacę do 25 kwietnia. Z powodu mocnego ograniczenia budżetu nie jestem w stanie opłacać czynszu, dlatego też postanowiliśmy rozwiązać umowę najmu, by nie narażać zarówno właściciela, jak i nas na koszta. Właściciel zgodził się byśmy się wyprowadzili do dnia 30 kwietnia, data ta została zaproponowana przez nas. Jednakże właściciel lokalu powołując się na podpunkt C. w aneksie zawartym w umowie, nie chce oddać nam kaucji. Podpunkt ten mówi iż w przypadku zerwania umowy przed upływem terminu najmu mieszkania, kaucja przepada. Po spotkaniu z właścicielem, razem z partnerką znaleźliśmy w internecie informacje, mówiącą o tym, że kaucja jest tylko na pokrycie szkód wynikających z niewłaściwego użytkowania lokalu przez najemcę, bądź może być potraktowana jako należność za zaległy czynsz oraz, że w związku z powyższym, zapis w aneksie mówiący o utracie kaucji jest niezgodny z ustawą o prawach lokatorów i tym samym, zapis ten jest prawnie nieważny. Spotkaliśmy się ponownie z właścicielem, by podpisał z nami rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, by mieć wszystko prawnie załatwione, jednakże nie zgodził się on podpisać tego dokumentu dopóki nie znajdzie się w nim zapis mówiący iż zrzekamy się wszelkich praw do kaucji, co nie ukrywam, potwierdziło nas w przekonaniu, że właściciel nie ma prawa w ten sposób odebrać naszej kaucji. Gdy poinformowaliśmy go o tym, że nie może odebrać nam kaucji, odpowiedział nam, że wynajmuje mieszkania wiele lat, że kontaktował się z prawnikiem przed podpisaniem umowy i wszystko co na niej jest, jest zgodne z prawem, oraz, że są tam nasze podpisy więc umowa ( aneks) jest jak najbardziej obowiązująca. Potem postraszył nas sądem, ale w trakcie dalszej rozmowy postanowił, że dopóki my nie podejmiemy żadnych kroków prawnych, on też tego nie zrobi i nadal do końca miesiąca mamy się wyprowadzić, a rozwiązanie umowy podpisze dopiero gdy zapłacimy resztę czynszu za obecny miesiąc i zrzekniemy się praw do kaucji.


Chciałbym dowiedzieć się, czy faktycznie właściciel nie ma prawa odebrać nam kaucji w ten sposób?
Chciałbym też zapytać jakie są wyjścia w tej sytuacji, zarówno jeśli mamy rację, jak i jeśli jej nie mamy. Jeśli chodzi o wypowiedzenie umowy, sama umowa mówi tylko o tym, kiedy właściciel może nam wypowiedzieć umowę, nie mówi o tym kiedy my możemy, dlatego też domyślam się, że z naszej strony możemy tylko prosić o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.
Jednakże nie podpisze nam tego, dopóki nie zrzekniemy się praw do kaucji.
Pomyśleliśmy również o innym rozwiązaniu, którego jednak nie chcielibyśmy się podjemować. Mianowicie, właściciel może wypowiedzieć nam umowę po 3 miesiącach bez płacenia czynszu i po wezwaniu do zapłaty. Pomyśleliśmy, że może gdybyśmy poszli w te stronę "zmuślilibyśmy" właściciela do wcześniejszego rozwiązania umowy. Jednakże nie wiem jakie mogłyby być tego konsekwencje. Gdyby właściciel zacisnął zęby i przeczekał te 3 miesiące i wystosował wezwanie do zapłaty, czy po uiszczeniu należności mógłby drogą sądową żądać ode mnie jakiegoś zadość uczynienia?

Jeszcze co do kaucji dodam, iż w mieszkaniu nie ma żadnych szkód, za które mógłby zabrać kaucję.

Z góry dziękuję i pozdrawiam
Tomasz Pruszkowski.

Dzień dobry Panu, Co do zasady kaucja służy zabezpieczeniu roszczeń wynajmującego w przypadku niewywiązania się z umowy przez najemcę. W celu usunięcia wątpliwości dotyczących zastrzeżenia kaucji, proszę o udostępnienie umowy najmu i ewentualnych aneksów. Warto porozmawiać, dlaczego Państwu potrzebna jest kwota kaucji, jakie macie plany i oczekiwać zrozumienia ze strony wynajmującego. Pozdrawiam, adwokat Agnieszka Kwapień http://www.adwokat-katowice.com.pl http://www.rozwod-adwokat.com.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 kwietnia 2020 16:41 Zmodyfikowano dnia: 20 kwietnia 2020 16:41 Obejrzało: 285 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.