Pytanie z dnia 18 kwietnia 2017

Matka mojego małoletniego syna otrzymuje ode mnie do rąk własnych - zgodnie z wyrokiem sądu - comiesięczne alimenty na dziecko. Dotychczas nie brałem żadnych pokwitowań przekazania alimentów. Teraz matka syna nosi się z zamiarem skierowanie sprawy do sądu o niepłacenie alimentów. Pytania zatem: na kim spoczywa obowiązek udowodnienia swojej racji? Czy na matce będzie ciążyć obowiązek przedstawienia dowodów, że nie płaciłem (nie ma takich dowodów)? Czy sąd mnie nakaże udowodnienie, że alimenty przekazywałem? Jaka jest szansa, że sąd oddali powództwo byłej żony?

Dzień dobry, jeśli mieliście Państwo wspólne dziecko, to zapewne alimenty zostały zasądzone w wyroku rozwodowym. A zatem prawdopodobnie była żona chce złożyć wniosek egzekucyjny do komornika, tak? Jeśli tak się nie stało i wyrok rozwodowy nie zawiera rozstrzygnięcia o zasądzeniu alimentów, proszę to potwierdzić i wskazać czy była żona zamierza dochodzić alimentów na przyszłość czy z datą wsteczną? Proszę także mieć na uwadze, że matka dziecka będzie musiała uprawdopodobnić potrzeby majątkowe dziecka, a w przypadku, gdy będzie dochodzić alimentów z datą wsteczną- Pan będzie musiał wykazać w jakim zakresie już je uregulował. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 18 kwietnia 2017 18:28 Zmodyfikowano dnia: 18 kwietnia 2017 18:28 Obejrzało: 119 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Jeżeli matka dziecka wystąpi o egzekucję alimentów za okres, w którym płacił Pan alimenty to Pan będzie musiał udowodnić, że alimenty Pan zapłacił. A to może być trudne skoro nie ma Pan potwierdzenia zapłaty. Podobnie może być jeżeli matka dziecka zgłosi w organach ścigania zawiadomienie o popełnieniu przez Pana przestępstwa niealimentacji. W Pana interesie jest żądać potwierdzenia spełnienia świadczenia (ma Pan do tego prawo) lub wpłacanie alimentów na rachunek bankowy matki lub przekazem pocztowym z dokładnym wskazaniem jakim tytułem - za jaki miesiąc są to alimenty. W grę wchodzą inne dowody, np. zeznania stron, świadków, dokumenty prywatne potwierdzające płacenie choćby listy czy mejle. Ale potwierdzenie płacenia alimentów może być trudne a czasem nawet niemożliwe.

Odpowiedź nr 2 z dnia 18 kwietnia 2017 21:54 Zmodyfikowano dnia: 18 kwietnia 2017 21:54 Obejrzało: 111 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.