Pytanie z dnia 05 kwietnia 2018

Mąż kupił mieszkanie, nie mamy rozdzielności majątkowej. W akcie notarialnym zostało napisane, ze własność do tego lokalu oraz prawa z jego własnością związane kupuje z majątku osobistego przy czym oświadcza ,że jest żonaty i w jego małżeństwie obowiązuje ustrój wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej, przy czym mieszkanie nabywa z jego majątku osobistego.
Moje pytanie czy mam jakieś prawo do tego mieszkania? Mąż nie miał nigdy osobistego majątku. Jesteśmy małżeństwem od 23 lat, razem pracujemy zawodowo, a zawierając związek małżeński nie mieliśmy nic. Mamy wspólne konto, na które wpływa cała moja wypłata i mała część zarobków męża (resztę lokuje na osobnych kontach do których nie mam dostępu).

Dzień dobry, jeśli mieszkanie zakupiono z majątku wspólnego, to wchodzi ono do majątku wspólnego, wbrew zapisom aktu notarialnego. W takiej sytuacji może Pani żądać "wyprostowania" sprawy albo w toku powództwa o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, albo powództwa o ustalenie, że mieszkanie wchodzi w skład majątku wspólnego (są w tej kwestii rozbieżne opinie), a po ustaniu wspólności ustawowej może Pani wykazywać ten fakt w toku postępowania o podział majątku wspólnego. Warto się także zastanowić nad wpisaniem ostrzeżenia o niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 kwietnia 2018 11:52 Zmodyfikowano dnia: 5 kwietnia 2018 11:52 Obejrzało: 403 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Jeżeli środki na zakup pochodziły z majątku wspólnego to mieszkanie jest składnikiem tego majątku wbrew zapisowi w umowie zakupu. Jeżeli mieszkanie zostało zakupione z majątku osobistego (majątek sprzed małżeństwa, spadek, darowizna) to stanowi składnik majątku osobistego. Jeżeli środki na zakup pochodzą z oszczędności z wynagrodzenia to mieszkanie stanowi składnik majątku wspólnego. Jeżeli jest księga wieczysta może Pani wystąpić o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym poprzez wpisanie Pani jako współwłaściciela (wspólność małżeńska) do księgi wieczystej.

Odpowiedź nr 2 z dnia 5 kwietnia 2018 12:12 Zmodyfikowano dnia: 5 kwietnia 2018 12:12 Obejrzało: 400 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.