Pytanie z dnia 12 lutego 2016
Mąż podpisał z pracodawcą umowę zlecenie. Umowa jest niekorzystna dla męża. Okres trwania umowy to 6 tyg., okres wypowiedzenia to 4 tyg. Jest klauzula o karach pieniężnych za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zlecenia oraz zapis że Zleceniodawca ma prawo do dochodzenia odszkodowania ponad wpisaną w umowę karę pieniężną.
Pracodawca okazał się oszustem, który nie wypłaca wynagrodzenia swoim pracownikom, zakres faktycznych obowiązków jest znacznie szerszy niż ten zawarty w umowie, mąż nie został zgłoszony do ZUS, mimo, że termin już upłynął. Mąż zgłosił pracodawcy telefonicznie rezygnację z pracy w sobotę 6 lutego, a wczoraj wysłał mailem rozwiazanie umowy za porozumieniem stron bez zachowania okresu wypowiedzenia. Pracodawca od tygodnia utrudnia mężowi rezygnację z pracy i powrót do kraju. To jest praca kierowcy C+E w transporcie międzynarodowym. Aby mąż mógł wrócić do kraju, pracodawca musi go odebrać z terenu Niemiec i rozliczyć się z nim ze stanu ciężarówki na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego.
Co można od strony prawnej zrobić żeby nakłonić pracodawcę do rozwiązania umowy?
W jaki sposób mąż może się bronić gdy pracodawca wniesie do sądu pozew o odszkodowanie za poniesione straty, które wynikły z rezygnacji męża? Czy musi taką stratę udowodnić we wniosku sądowym?Gdzie można szukać pomocy w takich sprawach?
Barbara Krechowiecka Adwokat (Od 2012)
Kancelaria Adwokacka adwokat Barbara Krechowiecka
Wrocławska 24, 58-200 Dzierżoniów
Szanowna Pani, ja w tej sytuacji rozważyłabym złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Jest to chyba najtańsza forma w jakiej można wyjaśnić sprawę, a może się okazać, że mąż nie jest jedynym pokrzywdzonym w sprawie.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.