Pytanie z dnia 02 października 2017

Mąż przed ślubem chce podpisać intercyze i twierdzi że po ślubie i podpisaniu jej będziemy dalej posiadać majątek wspólny. Jak to wygląda formalnie i co dla mnie jest może być w tym dobrego żebym nie straciła na tym.

Szanowna Pani, intercyza (małżeńska umowa majątkowa powodująca rozdzielność majątkową) polega w uproszczeniu na tym, że zachowujecie Państwo przedmioty nabyte przed zawarciem małżeństwa, jak i po jego zawarciu. W braku intercyzy jest bowiem tak, że przedmioty nabyte po zawarciu związku małżeńskiego wchodzą do majątku wspólnego i małżonkowie mają do nich z reguły równe prawa. Do majątku osobistego (majątek który posiadacie Państwo na wyłączną własność) należą m.in. przedmioty nabyte przez zawarciem małżeństwa, nabyte w spadku (więcej przykładów w art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Każdy z małżonków może swobodnie zarządzać swoim majątkiem osobistym. Oczywiście nawet pomimo istnienia dwóch odrębnych majątków osobistych małżonkowie są zobowiązani do zaspokajania bieżących potrzeb rodziny. Zawarcie intercyzy ma skutki przy ewentualnych zobowiązaniach kredytowych, pożyczkowych, jeżeli jest wiadomy wierzycielom (choć należy wiedzieć, że nie zawsze można zwolnić się od odpowiedzialności za długi, nawet pomimo zawarcia intercyzy!). Istnieje również coś takiego jak rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków. Ten rodzaj intercyzy warto rozważyć w sytuacji, gdy jeden z małżonków pracuje, zaś drugi zajmuje się domem i dziećmi i nie ma faktycznej możliwości zarobkowania (albo z powodu ciężkiej, długotrwałej choroby lub z innych ważnych przyczyn). Wówczas, w razie ewentualnego rozwodu małżonek niepracujący może domagać się wyrównania swojego dorobku (jeżeli jest mniejszy od dorobku drugiego małżonka) np. przez zapłatę.

Odpowiedź nr 1 z dnia 4 października 2017 20:26 Zmodyfikowano dnia: 4 października 2017 20:26 Obejrzało: 407 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

To zależy od postanowień intercyzy, która jest umową. Proszę ją przeczytać albo skonsultować z adwokatem, gdyż podpisana umowa będzie Panią wiązać po ślubie. Pozdrawiam i zapraszam do kontaktu, adwokat Anna K. Kleniewska a.kleniewska@ikgp.pl

Odpowiedź nr 2 z dnia 6 października 2017 21:46 Zmodyfikowano dnia: 6 października 2017 21:46 Obejrzało: 404 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.