Pytanie z dnia 06 grudnia 2016
Miałam umowe na czas określony do czerwca przyszlego roku, niestety pracodawca zwolnił mnie z dnia na dzień nie uprzedzając i nie zachowując okresu wypowiedzenia. pracowałam miesiące....pracodawca zredukował etat. Dał mi wykorzystać zalely urlop dni. Czy powinien zachowac okres wypowiedzenia, czy zgodne z kp jest wykorzystanie urlopu zaleglego jako okresu wypowiedzenia?
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, proszę sprecyzować czy pracodawca rozwiązał umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia czy też z jego zachowaniem i w okresie wypowiedzenia wykorzystała Pani po prostu zaległy urlop wypoczynkowy? Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz
Podziękowałeś prawnikowi
Hoa Dessoulavy-Śliwińska Adwokat (Od 2012)
THE N.E.W.S. Law Center Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa
Szanowna Pani, Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż umowa o pracę została wypowiedziana z zachowaniem okresu wypowiedzenia, w którym pracodawca udzielił Pani urlopu. Zgodnie z art. 167(1) Kodeksu pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. Oznacza to, iż pracownik w okresie wypowiedzenia ma obowiązek wykorzystania przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, jeżeli pracodawca udzieli mu takiego urlopu. Udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia umowy jest swobodną decyzją pracodawcy, gdyż może on wypłacić pracownikowi za niewykorzystany urlop ekwiwalent pieniężny W dniu 22 lutego 2016 r. weszły w życie nowe przepisy Kodeksu pracy, określające nowe zasady i terminy wypowiedzenia umów terminowych. Istotne jest jednak ustalenie, czy umowa przewidywała dopuszczalność jej wcześniejszego rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem (na podstawie uchylonego już art. 33 Kodeksu pracy). Do umów o pracę na czas określony zawartych na okres do 6 miesięcy albo zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w których nie przewidziano możliwości ich rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, w zakresie dopuszczalności ich wypowiedzenia stosuje się przepisy dotychczasowe. Przy wypowiadaniu umów o pracę na czas określony zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w których przewidziano możliwość ich rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się okresy wypowiedzenia według nowych zasad, czyli z uwzględnieniem okresów wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony. Staż zakładowy, od którego zależy długość wypowiedzenia, liczony jest od dnia 22 lutego 2016 r. Oznacza to, że w zależności od stażu pracy u danego pracodawcy stosowane będą okresy wypowiedzenia: 2-tygodniowe, 1-miesięczne oraz 3-miesięczne. Natomiast jeżeli umowa nie zawierała klauzuli dotyczącej możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę na czas określony w drodze wypowiedzenia pracownik może wystąpić do sądu pracy z pozwem o wypłatę odszkodowania.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.