Pytanie z dnia 19 października 2016

Mieszkam i opiekuję się mamą (86 lat) która jest głównym najemcą mieszkania gminy. Chcę wykupić (za własne pieniądze) mieszkanie jednak muszę to zrobić na mamę. Czy mama od razu będzie mogła dokonać darowizny mieszkania na mnie? Jaka formę ma mieć umowa aby nie spłacać kiedyś zachowku dla pozostałych dzieci (rodzeństwa). Jakie opłaty wiążą się z taka umową.

Szanowna Pani, można dokonać darowizny mieszkania zaraz po wykupie mieszkania. Jeśli chodzi o darowizny na rzecz osób najbliższych, to zawsze ich wartość wlicza się obliczając zachowek. Koszty umowy darowizny ustala notariusz.

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 października 2016 15:46 Obejrzało: 988 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowna Pani, W pierwszej kolejności należy wskazać, iż aby mama mogła nabyć mieszkanie (jak rozumiem mama nie posiada własnych środków), musi Pani jej darować w tym celu fundusze – zawrzeć umowę darowizny i zgłosić ją do właściwego Urzędu Skarbowego. Odnośnie drugiej części Pani pytania. Umowa darowizny mieszkania dokonana przez mamę na Panią wliczałaby się do masy spadku i przez to zachowku należnego rodzeństwu (zgodnie z art. 993 k.c.). Proponuję rozważyć możliwość zawarcia z mamą umowy dożywocia – w formie aktu notarialnego. W tej umowie zobowiązałaby się Pani do zapewnienia mamie dożywotniego utrzymania – w zamian za przeniesienie własności nieruchomości. Umowa dożywocia nieruchomości, jako umowa wzajemna, nie powodowałaby doliczenia wartości nieruchomości do masy spadkowej – tak min. wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 17 października 2013 r. – I ACa 1068/13 - Wartość nieruchomości przeniesionej przez spadkodawcę na nabywcę w zamian za dożywotnie utrzymanie, tj. w wykonaniu umowy dożywocia nie dolicza się do substratu zachowku.

Odpowiedź nr 2 z dnia 20 października 2016 20:17 Obejrzało: 985 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.