Pytanie z dnia 27 lipca 2017

Mieszkam w Toruniu. przyjechała do mnie siostra bezrobotna z córką 7 msc zameldowana w Sypniewie inny powiat. Uciekła od partnera , gdyż uzywał przemocy fizycznej, psychicznej oraz naduzywał alkoholu. Siostra chciałaby załozyć mu sprawe o alimenty oraz ograniczenia praw rodzicielskich. Problem w tym , czy nie będzie z tego tytułu żadnych problemów jak siostra u mnie będzie przebywać no i maja założona niebieską kartę . Nie wiemy czy musi mieć tutaj zameldowanie , swoje mieszkanie i pracę . chcemy zrobic tak ,żeby sprawa szybko poszła i do wszystkiego możemy sie dostosować .

Dzień dobry, Pani siostra jeśli chce wnieść sprawę do Sądu (jak rozumiem w Toruniu) nie musi mieć zameldowania. Jeżeli Pani siostra będzie chciała wnieść sprawę o alimenty składa go do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, a nie zameldowania. Natomiast sądem wyłącznie właściwym do rozpoznania sprawy o pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej jest sąd opiekuńczy miejsca zamieszkania lub pobytu dziecka. Z poważaniem Magdalena Kryńska

Odpowiedź nr 1 z dnia 29 lipca 2017 20:37 Zmodyfikowano dnia: 29 lipca 2017 20:37 Obejrzało: 198 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Pismo można wnieść do sądu, w którego okręgu ma miejsce zamieszkania pozwany lub według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej. Fakt zameldowania w tej kwestii nie ma znaczenia - uwzględnia się miejsce zamieszkania określonej osoby. Dobrze by było gdyby Pani siostra posiadała mieszkanie (co nie jest oczywiście sprawą prostą) i pracę - byłyby to argumenty na jej korzyść. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia. Przy czym jeżeli partner używał przemocy fizyczno-psychicznej i nadużywał alkoholu i Pani siostra jest w stanie to wykazać przed sądem, to można tu rozważać pozbawienie władzy rodzicielskiej. W tym zakresie zachęcam do zapoznania się z artykułem mojego autorstwa pod adresem: http://potwojejstronie.pl/pozbawienie-wladzy-rodzicielskiej/ W razie dalszych pytań zaprszam do kontaktu. Pozdrawiam.

Odpowiedź nr 2 z dnia 30 lipca 2017 09:08 Zmodyfikowano dnia: 30 lipca 2017 09:08 Obejrzało: 198 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.