Mieszkanie komunalne

Pytanie z dnia 08 maja 2020

Mój mąż mieszka w mieszkaniu komunalnym. Głównym najemca był jego ojciec który niedawno zmarł. Ja posiadam mieszkanie własnościowe w Warszawie 23m które nabyłam przed ślubem. Mamy rozdzielność majątkowa podpisana zaraz po ślubie. Czy mąż starający się o bycie głównym najemca może nie dostać umowy ma mieszkanie w którym mieszka od ponad 30lat?

Dzień dobry, w opisanym stanie faktycznym Pani mąż winien z mocy prawa wstąpić w stosunek najmu po zmarłym ojcu na mocy art. 691 k.c. Wspomniany przepis zakłada, iż w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu wstępują m. in. dzieci najemcy pod warunkiem, iż do chwili śmierci - stale zamieszkiwali z najemcą w tym lokalu. Wspomniane wstąpienie w stosunek najmu następuje również niezależnie od tego, czy Pani mąż bądź Pani posiada tytuł prawny do innego lokalu mieszkalnego. Z poważaniem radca prawny Patrycjusz Miłaszewicz.

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 maja 2020 10:19 Zmodyfikowano dnia: 8 maja 2020 10:19 Obejrzało: 248 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Sz.Pani Mąż na podstawie art 691 kc wstępuje w stosunek najmu po zmarłym ojcu. Skoro mieszkanie Pani stanowi majątek odrębny - nie powinno być przeszkód aby mąż stał się głównym najemca mieszkania komunalnego. W razie sporu można wnieść do sądu odpowiedni pozew. z poważaniem : adw Janusz Sawicki

Odpowiedź nr 2 z dnia 8 maja 2020 14:02 Zmodyfikowano dnia: 8 maja 2020 14:02 Obejrzało: 246 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.