Mieszkanie kwaterunkowe.

Pytanie z dnia 09 listopada 2021

Dzień dobry
Zamieszkujemy z mężem mieszkanie służbowe przydzielone mu jako żołnierzowi zawodowemu zgodnie z ustawą o zakwaterowaniu sił zbrojnych z 1995r. Mąż w dniu 31.03. odszedł z pracy na emeryturę i skorzystał z przysługującego mu zgodnie z ww. ustawą prawa wypłaty odprawy mieszkaniowej, która została przekazana na jego konto w dniu 12.10.br. Zgodnie z ustawą jesteśmy zobowiązani opuścić lokal mieszkalny w ciągu 30 dni od wypłaty tej odprawy czyli 12.11.br. Problem w tym, że w związku z wieloma czynnikami rodzinnymi itp. nie udało nam się do teraz zapewnić sobie innego miejsca zamieszkania i potrwa to zapewne jeszcze z minimum 3 miesiące. Agencja Mienia Wojskowego mimo naszej prośby o możliwość pozostania dłużej w zajętym mieszkaniu nie wyraziła na to zgody. Nie istotnym jest tu fakt, że na naszym osiedlu jest sporo pustych mieszkań więc my nie jesteśmy powodem, iż ktoś inny nie może dostać mieszkania bo są inne. Czynsz mamy zapłacony. Poprosiliśmy o zgodę na pobyt jeszcze kilka miesięcy oczywiście na tych samych warunkach opłat. Odmowa. Oczywiście rozumiemy, że przepisy itd. i że musimy docelowo opuścić lokal. Teraz moje pytanie. Czy jeśli nie opuścimy lokalu w ciągu 30 dni od wezwania do opuszczenia (jakie zapewne zaraz dostaniemy bo mija termin opuszczenia) to czy Agencja Mienia Wojskowego ma prawo nas eksmitować. Zgodnie z ustawą wyżej wspomnianą ma prawo rozpocząć działania zmierzające do odzyskania lokalu czyli jak rozumiem wystawić nas z dobytkiem za drzwi siłą. Ale czy faktycznie teraz w okresie zimowym a do tego w czasie pandemii mogą tego dokonać. Czy nie moga a jedynie będa dochodzić zgodnie z ustawą od nas opłaty odszkodowawczej. Liczymy się z tymi opłatami bo przepisy to przepisy ale naprawdę nie mamy gdzie w tej chwili się wyprowadzić z dobytkiem. Czy Agencja oprócz naliczenia odszkodowania może nas wstawić z mieszkania siłą.

Witam serdecznie, odpowiadając na Pani pytanie wskazuję, że aby AMW mogła wszcząć postępowanie faktycznie zmierzające do wyeksmitowania Państwa z lokalu mieszkalnego to konieczne jest w pierwszej kolejności uzyskanie prawomocnego wyroku Sądu dotyczącego nakazaniu Państwu opróżnienie lokalu zatem na ten moment AMW nie może Państwa "siłą" zmusić do opuszczenia lokalu bez prawomocnego wyroku Sądu. Co więcej, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, również na mocy tzw. ustawy covidowej, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19 nie wykonuje się tytułów wykonawczych nakazujących opróżnienie lokalu mieszkalnego. A zatem nawet gdyby Agencja Mienia Wojskowego uzyskała tytuł wykonawczy w postaci prawomocnego wyroku Sądu nakazującego opróżnienie lokalu mieszkalnego to i tak do czasu zakończenia stanu epidemii AMW nie ma możliwości wykonania tego wyroku. W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu: tel. 570660320

Odpowiedź nr 1 z dnia 9 listopada 2021 15:12 Zmodyfikowano dnia: 9 listopada 2021 15:12 Obejrzało: 201 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Nie mogą sami Państwa wystawić za drzwi i te 3-4 miesiące byście spokojnie pomieszkali, nawet bez ich zgody, Natomiast wtedy AMW należne będzie odszkodowanie w wysokości 150% wysokości czynszu.

Odpowiedź nr 2 z dnia 16 listopada 2021 22:59 Zmodyfikowano dnia: 16 listopada 2021 22:59 Obejrzało: 189 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.