Mieszkanie na kredyt i ustalenie udziałów w nieruchomości.

Pytanie z dnia 20 kwietnia 2021

Dzień dobry. Chcemy kupić mieszkanie z narzeczonym. Z racji tego, że mam słabą zdolność kredytową on będzie brał kredyt a ja będę "poręczycielem"? - osobą, która wpłaca 20% wkładu własnego. Będę ujęta w kredycie. Czy powinnam być wpisana do aktu własności mieszkania - jako udziałowiec - 20% czy w ogóle z tego zrezygnować? Jak sprawa wygląda po ślubie? Jakie kroki zrobić, żeby zabezpieczyć się w razie rozwodu? Chcemy żeby każdy z nas był właścicielem połowy mieszkania. Czy będzie potrzebna jakaś darowizna? Jak to zrobić?

Dzień dobry. Tak, z punktu widzenia Pani interesów majątkowych najlepiej byłoby gdyby Pani także została współwłaścicielem mieszkania. W przeciwnym wypadku w przypadku ewentualnego rozwodu zostanie Pani bez udziału w nieruchomości, za to ze zobowiązaniem kredytowym. Przekazanie Pani udziału może się odbyć albo na podstawie umowy darowizny udziału albo poprzez rozszerzenie wspólności małżeńskiej (tzw. intercyza rozszerzająca). Jeżeli żadne działanie nie zostanie podjęte, to nieruchomość należąca przed ślubem do Pani partnera, po ślubie także będzie należeć tylko do niego (będzie w jego majątku odrębnym). Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 kwietnia 2021 16:33 Zmodyfikowano dnia: 20 kwietnia 2021 16:33 Obejrzało: 258 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, zasadniczo rozkład "ciężaru kredytowego" nie musi wpływać na proporcję udziałów we współwłasności w częściach ułamkowych lokalu mieszkalnego. Nie jesteście Państwo po ślubie wiec nie ma pomiędzy Państwem żadnego ustroju majątkowego, tym bardziej wspólności ustawowej majątku - jeżeli teraz się Pani nie zabezpieczy i nie wpisze jako współwłaściciel do księgi wieczystej lokalu to z mocy samego prawa nie będzie Pani mieć żadnych praw do tego lokalu, przyszły ślub tutaj niczego nie zmienia gdyż rzeczy nabyte przed zawarciem małżeństwa wchodzą do majątków odrębnych małżonków, chyba że spiszecie Państwo intercyzę u notariusza, darowizna między małżonkami też może być tutaj rozwiązaniem. Pozdrawiam.

Odpowiedź nr 2 z dnia 21 kwietnia 2021 11:11 Zmodyfikowano dnia: 21 kwietnia 2021 11:11 Obejrzało: 258 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.