Pytanie z dnia 05 lutego 2018

Moi dziadkowie byli właścicielami dwóch nieruchomości. Dziadek zmarł 5 lat temu, po jego śmierci nie było ustanowienia pełnej własności na babcię. Babcia napisała testament (bez poświadczenia notarialnego), że po jej śmierci obie nieruchomości mają należeć do jej córki. Dziadkowie mieli dwoje dzieci, przy czym syn wyjechał za granicę i nie ma z nim kontaktu. Babcia chciała, aby syna wydziedziczyć. Jak taka sprawa wygląda w praktyce, jakie należy podjąć kroki prawne, aby po śmierci babci jej córka była jedyną właścicielką? Dodam, że babcia jest w śpiączce i nie ma z nią kontaktu.

Dzień dobry, w takim razie nic już w kwestii wydziedziczenia nie da się zrobić. Jeśli Babcia nie zostawiła testamentu, w którym wydziedziczyła jednego ze spadkobierców, teraz nie może, jako osoba w śpiączce tego zrobić. Babcia dziedziczyła po dziadku tylko część nieruchomości - jeśli to było dziedziczenie ustawowe, a tak wnoszę z treści pytania. Żeby wyjaśnić sprawę trzeba przeprowadzić podstępowanie o stwierdzenie nabycia spadku. Zwracam uwagę,że po śmierci dziadka babcia nie nabyła całej nieruchomości tylko jej część i sama mogła dysponować tylko częścią nieruchomości po dziadku, zatem nie mogła ustanowić swojej córki spadkobierczynią całości. Mogła dysponować tylko tym co sama posiadała

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 lutego 2018 17:53 Zmodyfikowano dnia: 5 lutego 2018 17:53 Obejrzało: 219 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Córka powinna zrobić stwierdzenie spadku po dziadku, z wnioskiem że ona i babcia są spadkobiercami. Kwestia dziadka jest zamknięta wtedy, jeżeli brata nie ma zostanie ustanowiony kurator dla nieobecnego z miejsca pobytu. Co do testamentu to nie musi być notarialny. Jeżeli wydziedziczenia nie ma to nikt inny oprócz testatora nie może go zrobić, bratu pozostaje ewentualne prawo do zachowku.

Odpowiedź nr 2 z dnia 5 lutego 2018 20:34 Zmodyfikowano dnia: 6 lutego 2018 08:54 Obejrzało: 217 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.