Pytanie z dnia 26 marca 2018

Moi rodzice posiadają własnościowe mieszkanie w bloku (mieszkanie to kupione przez rodziców w okresie sprzedaży przez spółdzielnie mieszkaniowe za niskie kwoty). Kilka lat temu ( jakieś 7 może 8 lat temu), przed śmiercią mojego ojca, ojciec przepisał to mieszkanie na moją siostrę jako darowizna, nic nie mówiąc i nie pytając o ewentualna zgodę mnie i mojego brata. O takim rozwiązaniu spadku po rodzicach dowiedziałem się dopiero 3 tygodnie temu od mojej mamy.
Czy moi rodzice postąpili zgodnie z prawem oraz czy ewentualnie mogę żądać np rekompensaty i od kogo za pozbawienie mnie prawa do spadku po rodzicach? Czy w ogóle w takiej sytuacji mi i mojemu bratu należy się jakiś "spadek" po rodzicach?

Dzień dobry, rodzice mogli tak postąpić. Pan z bratem może natomiast rozważyć dochodzenie od siostry zachowku. Podstawowe pytanie jednak kiedy zmarł tata i czy w chwili śmierci miał jeszcze jakiś majątek ? Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 27 marca 2018 11:20 Zmodyfikowano dnia: 27 marca 2018 11:20 Obejrzało: 258 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Rodzice mogli ze swoim majątkiem zrobić co chcieli i nie musieli się pytać o zgodę, nawet dzieci. Mogli swój majątek dać nawet obcej osobie. Nikt Pana spadku po rodzicach nie pozbawił, zwłaszcza siostra która otrzymała darowiznę. Darowizna na rzecz siostry jest uwzględniana przy ustalaniu zachowku. Przyjmując, że ojciec darował udział 1/2 w mieszkaniu i nie było żadnego majątku spadkowego to należny Panu zachowek ma wartość udziału 1/12 w mieszkaniu lub 1/9 jeżeli w chwili smierci ojca był Pan niepełnoletni lub trwale niezdolny do pracy. Zobowiązaną do zapłaty zachowku jest obdarowana siostra. Z tym, że istotne jest kiedy zmarł ojciec - roszczenie o zachowek przedawnia się (jeżeli nie został sporządzony testament) z terminem 5 lat od chwili śmierci spadkodawcy.

Odpowiedź nr 2 z dnia 27 marca 2018 11:37 Zmodyfikowano dnia: 27 marca 2018 11:37 Obejrzało: 256 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.