Pytanie z dnia 27 września 2016

Mój mąż narobił długów i nadal trwoni nasz majątek z kochanką .Mamy wspólny majątek czyli nie mamy rozdzielności ani rozwodu.Jak mogę się ratować?

Dzień dobry, może Pani wnieść pozew o ustanowienie przymusowej rozdzielności majątkowej, tudzież pozew o rozwód, jeśli doszło między Państwem do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 27 września 2016 22:48 Obejrzało: 490 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowna Pani, w celu ustanowienia rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami, małżonkowie mogą zawrzeć umowę o rozdzielności majątkowej u notariusza. Jednak w sytuacji, gdy małżonkowie nie dojdą do porozumienia, należy wystąpić z pozwem o ustanowienie rozdzielności majątkowej przez sąd. Zgodnie z art. 52 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. Sądem właściwym do rozpoznania sprawy jest sąd rejonowy, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne zamieszkanie, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze stale przebywa. Jeśli nie można na tej podstawie określić sądu rejonowego, właściwym będzie sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma - sąd miejsca zamieszkania powoda. Zgodnie z art. 27 ust. 6 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych opłata od pozwu o ustanowienie rozdzielności majątkowej wynosi 200 zł. W uzasadnieniu pozwu o ustanowienie rozdzielności majątkowej należy wskazać, że zachodzą ważne powody dla rozwiązania przez sąd wspólności. Do okoliczności tych zaliczyć można m. in. trwonienie majątku wspólnego przez męża, nieprzyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny. Ważne, aby każda okoliczności została poparta konkretnym dowodem, np. zeznaniami świadków, dokumentami. Podstawowym skutkiem wprowadzenia rozdzielności majątkowej jest to, że przestaje istnieć wspólność majątkowa oraz majątek wspólny. Po orzeczeniu przez sąd rozdzielności majątkowej między małżonkami można dokonać podziału majątku wspólnego.

Odpowiedź nr 2 z dnia 28 września 2016 22:53 Obejrzało: 484 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.