Pytanie z dnia 03 sierpnia 2016
Mój pracodawca zmusza mnie do wykonywania darmowej pracy w domu. Dodam, że jestem zatrudniona w systemie 40 godz. tygodniowo na czas nieokreślony a dodatkowa praca zajmuje mi ok 2 godz . dziennie . Próbowałam to zmienić lecz po rozmowie pracodawca dostał szału, dodając" pani ma zawsze znaleźć czas dla zakładu. Oprócz tego, od tamtej pory mam jeszcze więcej obowiązków a pracodawca nastawia personel przeciwko mnie. Mam tego dosyć i chcę się zwolnić, najlepiej w trybie natychmiastowym lecz nie wiem czy to dobre rozwiązanie.Mieszkam w małej mieścinie i obawiam się,że mój pracodawca postara się utrudnić mi podjęcie innej pracy. Nie ukrywam, że chciałabym zakończyć umowę jak najszybciej bez zachowania okresu wypowiedzenia. Proszę mi powiedzieć, jaką formą wypowiedzenia umowy powinnam się posłużyć, oraz czy do wypowiedzenia powinnam złożyć jakieś oświadczenie. Czy rozwiązanie umowy za porozumieniem stron może nastąpić w tym samym dniu, czy musze zachowac okres wypowiedzenia?Gdybym złożyła wypowiedzenie w trybie natychmiastowym to mogę je złożyć godzinę przed końcem pracy ?
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, aby można było rozwiązać umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia, muszą być spełnione przesłanki ustawowe. W przypadku pracy w godzinach nadliczbowych w domu, pozostaje jeszcze kwestia wykazania tego faktu przez Panią. Rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron wymaga natomiast zgody drugiej strony. Jeśli wykonuje Pani pracę w godzinach nadliczbowych, proszę zacząć od wysłania do pracodawcy wezwania do zapłaty i rozważyć zawiadomienie PIP. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Podziękowałeś prawnikowi
Bartosz Kowalak Radca prawny (Od 2006)
Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy Kancelaria Prawna
Mickiewicza 18a/3, 60-834 Poznań
Dzień dobry, Jezeli wykonuje Pani pracę w godzinach nadliczbowych, za która pracodawca nie płąci, to narusza tym samym podstawowy obowiazek pracodawcy- tj zapłaty wynagrodzenia. Tym samym to już stanowi podstawe do rozwiązania umowy z winy pracodawcy. Oczywiście zawsze pozostaje kwestia wykazania pracy w nadgodzinach. Swoją droga za pracę w nadgodzinach przysługuje Pani roszczenie o zapłatę- musiałaby Pani tylko dobrze wykazywać ten fakt.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.