Pytanie z dnia 22 lipca 2020

Moj Tata mial obywatelstwo Norweskie (tylko norweskie) i mieszkal w Norwegii.Zmarl w lutym.Ja mam siostre i brata.Ja i siostra mamy obywatelstwa Polskie i Norweskie, brat tylko Polskie. Tata rozwiodl sie z mama i ponownie ozenil w 1993 roku. Jego zona tez ma dwa obywatelstwa, nigdzie w Norwegii nie pracowala, utrzymywala sie z pensjon taty ,a pozniej z jego emerytury.Tata i jego zona kupili w Polsce 2 mieszkania z tym ze jedno stoi na zone a drugie na nich oboje,mieszkania sa obecnie wynajmowane.Jego zona twierdzi ze nam sie nie nalezy zaden spadek po tacie.My z rodzenstwem Uwazam inaczej.Chcialem zapytac jak to wyglada w swietle prawa ,gdzie i i od czego mamy zaczac starania o nasza czesc spadku?
Pozdrawiam Krzysztof

Sz.Panie Sprawa jest nieco skomplikowana z uwagi na obywatelstwo Taty ale wszystko jest do załatwienia. Spadek po ojcu należy się zarówno żonie ojca jak i jego dzieciom czyli Panu i 2 rodzeństwa. Na pewno do masy spadkowej wchodzi mieszkanie, gdzie Tata jest współwłaścicielem w 1/2 cz. Kwestia otwarta jest drugie mieszkanie - należałoby uzyskać wgląd do aktu notarialnego jego nabycia aby ustalić z jakiej przyczyny jest ono własnością żony taty a nie ich wspólną. Istnieje możliwość zmiany tego wna drodze powództwa o ustalenie treści ksiegi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Jezli było zakupione z majątku wspólnego - właścicielami powinien być zarówno ojciec jak i jego żona. Należy najpierw przeprowadzić stwierdzenie nabycia spadku po ojcu. W tym celu należy się postarać o odpis aktu zgonu ojca z Norwegii wraz z tłumaczeniem na język polski przez biegłego tłumacza oraz apostille. Jeżeli ojciec nie miał innego majątku w Norwegii albo jeżeli ten majątek jest znacznie mniejszy niż w Polsce - stosuje się do sprawy spadkowej oraz działu spadku - prawo polskie. Z uwagi na znaczny stopień komplikacji sprawy radziłbym powierzyć ja do prowadzenia doświadczonemu prawnikowi.Opinie o mnie możecie Państwo znaleźć na tym portalu. Jeżeli nie macie Państwo takowego - służę pomocą i poprowadzę Was przez to wszystko krok po kroku aż do szczęśliwego finału. Należy przy tym się spieszyć , gdyż żona ojca może w każdej chwili sprzedać to drugie mieszkanie i wtedy trudno będzie odzyskać od niej pieniądze. z poważaniem : adw Janusz Sawicki janusz.sawicki@adwokatura.pl 501-864-044

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 lipca 2020 14:30 Zmodyfikowano dnia: 22 lipca 2020 14:30 Obejrzało: 680 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

W sytuacji gdy prawem ojczystym spadkodawcy jest prawo obce - na co wskazuje opisany stan faktyczny - wówczas dziedziczenie następuje właśnie według tego prawa obcego. Prawo ojczyste spadkodawcy (tu prawo norweskie) określa krąg uprawnionych spadkobierców oraz zasady dziedziczenia. Ponadto w mojej ocenie będziemy mieli tu do czynienia z transgranicznym prawem spadkowym z uwagi na posiadane przez ojca nieruchomości na terenie Polski. Sugeruję zwrócenie się o pomoc do polsko-norweskiej kancelarii prawnej.

Odpowiedź nr 2 z dnia 27 lipca 2020 16:48 Zmodyfikowano dnia: 27 lipca 2020 16:48 Obejrzało: 672 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.