Pytanie z dnia 06 września 2017

Mój teść ma dwoje dorosłych dzieci z poprzedniego małżeństwa. Ma też działkę rekreacyjną na wieczyste użytkowanie do spółki z żoną i z powodu długów chce przepisać ja na mnie. Czy po jego śmierci coś należy się tym dzieciom? Jeśli tak to jakie to proporcje?

Dzień dobry, co do zasady dorosłe dzieci Pana teścia będą uprawnione do zachowku w wysokości połowy udziału spadkowego, który by im przypadał przy dziedziczeniu ustawowym. Pana teść może może w testamencie pozbawić dzieci zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku: 1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego; 2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci; 3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. Na marginesie wskazuję, że wszelkie darowizny dokonane na rzecz osób bliskich w celu uniknięcia odpowiedzialności za długi może zostać zakwestionowane przez wierzycieli w drodze powództwa przeciwko obdarowanemu tzw. skarga pauliańska. W przypadku pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam, radca prawny Angelika Paziewicz-Bącler, www.foxlegal.pl, e-mail: biuro@foxlegal.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 6 września 2017 20:06 Zmodyfikowano dnia: 6 września 2017 20:06 Obejrzało: 246 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

radziłbym spojrzeć w przepisy art 527-534 kodeksu cywilnego, gdyż może Pani sprowadzić na siebie kłopoty. Według art. 993 K.c. przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów i poleceń, natomiast dolicza się do spadku, stosownie do przepisów poniższych, darowizny uczynione przez spadkodawcę. Art. 994 § 1 K.c. wskazuje natomiast, że przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.

Odpowiedź nr 2 z dnia 12 września 2017 19:20 Zmodyfikowano dnia: 12 września 2017 19:20 Obejrzało: 238 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.