Pytanie z dnia 16 września 2017

Moja babcia wyszła drugi raz za mąż . Miała z pierwszego małż. córkę . Drugi mąż też miał córkę. W trakcie małżeństwa babci - zapisała swoje mieszkanie na pasierbicę . Drugi mąż zmarł , a moja mama - córka babci zmarła w 1997 r. Babcia zmarła w 2000 r. w domu opieki społecznej - pasierbica ją tam umieściła . Czy te mieszkanie wchodzi w skład spadkowy po mojej babci . Pozdrawiam serdecznie .

Dzień dobry, jeśli babcia przeniosła własność mieszkania na pasierbicę, to nie wchodzi ono w skład majątku spadkowego babci. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz kancelariaulewicz.pl ulewicz.kancelaria@onet.eu

Odpowiedź nr 1 z dnia 19 września 2017 17:11 Zmodyfikowano dnia: 19 września 2017 17:11 Obejrzało: 253 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

W związku z przepisaniem mieszkania na pasierbicę, w chwili śmierci babcia nie była właścicielem mieszkania, a w konsekwencji mieszkanie nie weszło do masy spadkowej. Jedynie na potrzeby ustalenia prawa do zachowku osób, które dziedziczyłyby z mocy ustawy np. Pani matki zgodnie z brzmieniem art. 993 Kodeksu cywilnego darowiznę dokonaną przez Pani babcię na rzecz pasierbicy dolicza się do spadku, co w konsekwencji może powodować tym, że Pani matce przysługiwać może roszczenie o zachowek wobec pasierbicy. Z tymże roszczenie o zachowek ulega przedawnieniu zgodnie z brzmieniem art. 1007 par. 2 Kodeksu cywilnego po upływie 5 lat od otwarcia spadku tj. śmierci babci.

Odpowiedź nr 2 z dnia 20 września 2017 22:17 Zmodyfikowano dnia: 20 września 2017 22:17 Obejrzało: 253 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.