Pytanie z dnia 20 lutego 2018

Moja dziewczyna (Monika - 18 lat - ucząca się w liceum) mieszka z matką. Matka dostaje na nią alimenty od ojca (którymi nie chce się dzielić z Moniką, bo "to są pieniądze dla niej na utrzymanie dziecka"). Szantażuje finansowo moją dziewczynę i grozi że "wyrzuci ją do ojca". Ostatnio gdy stanąłem w obronie Moniki, to matka zdecydowała że "kończy nasz związek". Moje pytanie: czy jeśli dziewczyna wyprowadzi się od matki, to alimenty od ojca mogą być przekazywane bezpośrednio na konto Moniki oraz czy będzie sie wtedy mogła starać o alimenty od matki? Ile trwają tego typu sprawy przed sądem? Na jakiej podstawie jest ustalana wysokość alimentów? Czy będą to pieniądze osobno od ojca i osobno od matki czy jedna kwota "od obojga rodziców"?
Dziękuję! :)

Jeżwli dziewczy a mas kończone 18lat to moze wyprowadzic sie od matki. Obowiazek alimentacyjny rodzicow trwa dopoki dziecko niw jest w stanie samodzielnie sie utrzymac. Jezeli dziewczyna podejmie dalsza nauke to rodzice winni placic na jej utrzymanie. Mowa i o ojcu i o matce, bo na obu ciazy obowiazek alimentacyjny. Matka jednak dotychczas spelniala go przez dawanie miejsca zamieszkania i osobiste wychowanie. Czy dziewczyna ma zamiar sie dalej uczyc czy chce podjac prace? Ojciec moze bezposrednio jej przekazywac alimenty jezeli ma 18lat, tzn z pominieciem matki.

Odpowiedź nr 1 z dnia 21 lutego 2018 11:11 Zmodyfikowano dnia: 21 lutego 2018 11:12 Obejrzało: 326 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Pana dziewczyna może już teraz wezwać ojca żeby jej płacił alimenty do ręki lub na konto. Ale skoro mieszka z matką to powinna się dokładać do rachunków i jedzenia. Może się wyprowadzić i pozwać matkę o alimenty. Sąd ustala alimenty na podstawie potrzeb uprawnionego. Trzeba złożyć wykaz swoich wydatków. Ile sprawa potrwa trudno powiedzieć. Zależy jak się pozwana broni, ile dowodów zgłasza, ile sąd ma spraw do rozpoznania, itp. Myślę, że od pół roku wzwyż. Ale można żądać zabezpieczenia na czas procesu, poprzez łożenie przez matkę na dziecko. Wniosek należy zawrzeć w pozwie i sąd najczęściej rozpoznaje go w ciągu ok. miesiąca.

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 lutego 2018 02:25 Zmodyfikowano dnia: 22 lutego 2018 02:25 Obejrzało: 311 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.