Pytanie z dnia 31 sierpnia 2016
Moja mama chce przepisać na mnie dom,ale jak będzie lepiej? za życia czy po śmierci założyć sprawę spadkową.Jestem jedynaczką.A jak wygląda sprawa przepisania na córkę i na wnuka pełnoletniego po połowie domu?Jakie koszty?
Dzień dobry, za życia można dokonać przeniesienia własności mieszkania na mocy umowy darowizny. Konieczna jest forma aktu notarialnego. Co do kosztów to będzie należało uwzględnić koszty notariusza, z podatku byliby Państwo zwolnieni W przypadku dziedziczenia po matce jej spadkobiercą ustawowym jest Pani oraz maż matki o ile żyje. Wnuk może dziedziczyć mieszkanie tylko na podstawie testamentu. Po śmierci matki należałoby przeprowadzić postępowanie spadkowe, albo sporządzić akt dziedziczenia u notariusza. pozdrawiam Marta Kowalska-Drąg radca prawny
Podziękowałeś prawnikowi
Hoa Dessoulavy-Śliwińska Adwokat (Od 2012)
THE N.E.W.S. Law Center Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa
Szanowna Pani, jeżeli dobrze rozumiem, chciałaby Pani uzyskać informację o najbardziej korzystnej formie przekazania nieruchomości. W takim przypadku rozważyć należy darowania nieruchomości oraz zapisanie nieruchomości w testamencie. Obydwa rozwiązania są podobne od strony podatkowej. W obrębie „0” grupy podatkowej (do której zaliczają się m.in. dzieci i wnuki) zarówno stawka podatku od darowizn jak i podatku od spadku wynosi 0 zł. W obydwu przypadkach należy jednak pamiętać o obowiązku zgłoszenia do urzędu skarbowego faktu otrzymania darowizny lub spadku (w terminie 6 miesięcy od zawarcia umowy lub uprawomocnienia orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku). Brak dochowania tego obowiązku będzie wiązał się z koniecznością uiszczenia podatku dochodowego. Dla nowego właściciela nieruchomosci, bardziej korzystne jest jednak zapisanie nieruchomości w testamencie, ponieważ darowizna nieruchomości posiada swoje wady. Po pierwsze na obdarowanym będzie ciążył obowiązek alimentacyjny, jeżeli darczyńca znajdzie się w niedostatku. Po drugie w przypadku rażącej niewdzięczności jakiej dopuści się obdarowany, darczyńca ma prawo odwołania darowizny. Po trzecie w przypadku darowizny należy liczyć się z dodatkowymi kosztami w postaci opłaty notarialnej (darowizna nieruchomości musi być w formie aktu notarialnego) i kosztu wpisu nowego właściciela do księgi wieczystej. Z drugiej jednak strony, zapisanie nieruchomości w testamencie również ma swoje wady. Testament można bowiem zmienić, a w przypadku rażącej niewdzięczności, możliwe jest nawet wydziedziczenie (nawet po sporządzeniu testamentu). Obydwa rozwiązania mają więc swoje wady i zalety. Jedak w obydwu przypadkach nie powstają obowiązki podatkowe z tytułu podatku dochodowego, podatku od czynności cywilnoprawnych czy podatku od spadków i darowizn (pod warunkiem dochowania formalności, w tym np. zgłoszenia otrzymania darowizny lub spadku do urzędu skarbowego). Proszę również pamiętać, iż darowizna powinna mieć formę aktu notarialnego i wiążą się z nią dodatkowe opłaty (np. koszty notarialne). W każdym też przypadku należy pamiętać o wpisaniu nowego właściciela do księgi wieczystej. Na koniec dodam jedynie, iż w Pani przypadku nie będzie miało znaczenia, czy darowizna będzie jedynie na Panią, czy również na Pani syna. Od strony formalnej i podatkowej sytuacja będzie identyczna.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.