Pytanie z dnia 29 sierpnia 2016
Moja mama zadłużyła mieszkanie na ponad 100 000 i została eksmitowana czy ja jako jej dziecko po jej śmierci nie będę musiał za nią tego spłacać jak się od tego odciąć na zawsze? dodam że od 20 lat już nie mieszkam w tym mieszkaniu zadłużonym.
Kamil Zieliński Radca prawny (Od 2003)
Kancelaria Prawna Kamil Zieliński
Narutowicza 11/14, 70-240 Szczecin
Jako spadkobierczyni będzie Pani odpowiadała za zobowiązania mamy swoim majątkiem ale tylko do wysokości odziedziczonego majątku spadkodawcy (spadek z dobrodziejstwem inwentarza). Będzie to wymagało sporządzenia spisu inwentarza przez Sąd i jest dość kłopotliwe. Inną metodą jest odrzucenie spadku ale wówczas przechodzi on na pani dzieci które również muszą odrzucić spadek. W razie dalszych pytań zapraszam na konsultację online, telefoniczną lub w Kancelarii.
Podziękowałeś prawnikowi
Radosław Politowski Radca prawny (Od 2009)
Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Politowski
Jana Matejki 21/2, 80-232 Gdańsk
Witam, należałoby przeanalizować całą sytuację. Generalnie jednak dzieci dziedziczą po rodzicach. Dziedziczenie obejmuje zarówno aktywa jak i pasywa, wiec długi też się dziedziczy. Sposobem na uniknięcie problemy, gdy oczywiste jest, że długi przekraczają aktywa, jest odrzucenie spadku po śmierci spadkodawcy. Jest na to 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o śmierci. W przeciwnym wypadku po 6 miesiącach nastąpi nabycie z dobrodziejstwem inwentarza, czyli do wysokości stanu czynnego spadku (różnica pomiędzy aktywami i pasywami). To też może być tutaj dobre wyjście, należałoby wówczas sporządzić wykaz inwentarza, który zawierałby zestawienie aktywów i pasywów. Jak wspomniałem na początku wymaga to szczególowego przeanalizowania konkretnej sytuacji majątkowej. Pozdrawiam
Podziękowałeś prawnikowi
Bartosz Kowalak Radca prawny (Od 2006)
Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy Kancelaria Prawna
Mickiewicza 18a/3, 60-834 Poznań
Dzień dobry, Jak mama żyje to można by się zastanowić nad umową zrzeczenia się spadku
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.