Pytanie z dnia 13 lutego 2017

Moja umowa o pracę wygasa z dniem 8 marca. Wiem o tym że pracodawca nie przedłuży mi umowy. Dostałem również propozycje o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron lecz , zależy mi na otrzymaniu zasiłku podczas poszukiwań następnej pracy. Czy jeżeli przy wygasnieciu rozwiąże umowę pracodawca przedstawia moja opinie z pracy i czy muszę wyrazić zgodę na podpisywanie takiej umowy ze względu na opinie ? Czy taka opinia w ogóle istnieje ?

Z tego co Pan napisał trudno wywnioskować jaki cel ma pracodawca, ale dla Pana porozumienie stron nie przynosi żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie. Pracownik, który w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem się w powiatowym urzędzie pracy rozwiązał stosunek pracy/stosunek służbowy na mocy porozumienia stron nabywa prawo do zasiłku dopiero po upływie 90 dni od dnia zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy. Prawo do zasiłku przyznawane jest od dnia rejestracji, gdy w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w urzędzie pracy umowa zostaje rozwiązana na mocy porozumienia stron, ale jako przyczyna w świadectwie pracy podana jest jedna z okoliczności zawartych w art. 75 ust. 1 pkt 2 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, czyli gdy porozumienie stron nastąpiło z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy albo rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron nastąpiło z powodu zmiany miejsca zamieszkania. Jeżeli zatem nie zachodzi żadna z przyczyn opisanych w art. 75 o którym mowa powyżej i zgodzi się Pan na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, otrzyma Pan zasiłek dla bezrobotnych dopiero po 3 miesiącach, a należy pamiętać o tym, że jeżeli przysługuje Panu prawo do pobierania zasiłku przez okres np. 6 miesięcy, to ten termin biegnie dalej i po upływie wspomnianych 90 dni będzie miał Pan prawo do pobierania zasiłku przez okres 3 miesięcy zamiast 6. Moim zdaniem powinien Pan zaczekać, aż umowa się skończy i nie podpisywać porozumienia stron. Nie rozumiem o co Panu chodzi w ostatnim zdaniu, nie wiem o jaką opinię chodzi, może o referencje? pracodawca nie ma obowiązku sporządzić referencji, może Pan go pisemnie o to poprosić. Jeżeli to nie chodzi o referencje to nie ma żadnej opinii, komu pracodawca miałby ją przedstawić? Umowa wygasa samoistnie bowiem została zawarta na czas określony a Pan otrzymuje świadectwo pracy, z którym udaje się do Urzędu Pracy po zasiłek chyba, że został Pan skierowany do pracy przez Urząd Pracy, który może wymagać opinii od pracodawcy, pozdrawiam.

Odpowiedź nr 1 z dnia 13 lutego 2017 15:11 Obejrzało: 401 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Witam, pracodawca po wygaśnięciu/rozwiązaniu stosunku pracy ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy. Na prośbę pracownika może również wydać mu tzw. list referencyjny, czyli pisemną opinię pracodawcy o pracowniku, o jego kompetencjach, zaangażowaniu w pracę, kwalifikacjach itp.

Odpowiedź nr 2 z dnia 13 lutego 2017 15:40 Obejrzało: 396 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.

Nasz serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Można zmienić pozwolenie na zapis danych w plikach Cookies ustawiając odpowiednie opcje w swojej przeglądarce. Rozumiem